VÝROČNÍ FINANČNÍ ZPRÁVA 2024
za rok končící 31. prosince 2024
Níže uvedená předsedkyně správní rady společnosti UNICAPITAL Invest VI a.s. prohlašuje, že podle jejího nejlepšího vědomí podává účetní závěrka, vypracovaná v souladu s platným souborem účetních standardů, věrný a poctivý obraz o majetku, závazcích, finanční situaci a výsledku hospodaření společnosti UNICAPITAL Invest VI a.s. Výroční finanční zpráva, podle zákona upravujícího účetnictví, obsahuje věrný přehled vývoje a výsledků společnosti UNICAPITAL Invest VI a.s. spolu s popisem hlavních rizik a nejistot, kterým čelí.
V Praze dne 24. dubna 2025
JUDr. Alena Sikorová
předseda správní rady
Společnost UNICAPITAL Invest VI a.s. (dále jen „Společnost“) byla založena 27. srpna 2021. Během rozhodného období bylo hlavní činností Společnosti emitování dluhopisů a půjčování prostředků získaných z emise dluhopisů ostatním společnostem ve skupině CREDITAS Investments SE (tj. mateřská společnost CREDITAS Investments SE a všem společnostem, v nichž má mateřská společnost přímo či nepřímo majetkový podíl), dále také jako „Skupina“.
V následujícím období bude Společnost nabízet k prodeji dříve emitované zaknihované dluhopisy a získané finanční prostředky poskytovat ostatním společnostem ve Skupině formou čerpání již existujících úvěrových rámců, příp. nových úvěrů.
Společnost UNICAPITAL Invest VI a.s. prakticky neprovádí vlastní podnikatelskou činnost. Provozuje činnost vedoucí k financování Skupiny. Bližší popis podnikatelské činnosti je obsažen ve Zprávě o vztazích za rok 2024 a v následující části EKONOMIKA, MAJETEK.
Společnost jako účelově založená společnost pro emisi dluhopisů je
závislá na ostatních společnostech
ve Skupině, a to zejména formou poskytování úvěrů či zápůjček
z prostředků získaných z emitovaných dluhopisů a inkasováním jistiny a
úroků z těchto úvěrů či zápůjček.
Ve vykazovaném období nedošlo ke změnám ve statutárních orgánech.
V roce 2024 hospodařila společnost UNICAPITAL Invest VI a.s. se ziskem na úrovni úplného výsledku za účetní období ve výši 1 575 tis. Kč.
Společnost nevlastní žádný hmotný majetek. Aktivem Společnosti je zejména poskytnutý úvěr společnosti CREDITAS Investments SE. Další finanční aktiva Společnosti představují zůstatky na bankovních účtech a pokladní hotovost. Společnost neeviduje žádná finanční aktiva po splatnosti, očekávané úvěrové ztráty jsou promítnuty v účetní závěrce Společnosti.
V roce 2022 byly emitovány dvě emise zaknihovaných dluhopisů v celkové nominální hodnotě 1 800 000 tis. Kč.
V roce 2023 byly emitovány dvě emise dluhopisů druhého dluhopisového programu celkové nominální hodnotě 1 000 000 tis. Kč.
V roce 2024 byla emitována jedna emise dluhopisů druhého dluhopisového programu. K datu 30. května 2024 byly emitovány zaknihované dluhopisy emise UNICAP.INV.VAR/29 v celkovém objemu 2 000 000 tis. Kč a datem splatnosti 30. května 2029.
Finanční zdroje z dluhopisových programů slouží především pro financování akvizic Skupiny. Celková účetní hodnota poskytnutého úvěru, včetně naběhlého příslušenství, k 31. prosinci 2024 je 3 227 559 tis. Kč. Úvěr směřoval do Skupiny. Struktura portfolia poskytnutých úvěrů je uvedena v účetní závěrce v Poznámce 12. Transakce se spřízněnými osobami.
Hlavní činností Společnosti je realizace dluhopisového programu a následné financování dceřiných společností Skupiny formou zápůjček a úvěrů. Nad rámec poskytování úvěrů a zápůjček společnostem ve Skupině neposkytuje Společnost UNICAPITAL Invest VI a.s. žádné další služby. Hospodaření Společnosti tak podléhá vlivu hospodaření celé Skupiny.
Skupina CREDITAS působí převážně v odvětvích energetiky, realitního trhu a zemědělství. Segment energetiky zaujímá v portfoliu Skupiny 49,1 %, na segment realit připadá 45,8 %, na segment zemědělství připadá 4,3 % a 0,8 % tvoří segment ostatní.
Skupina soustřeďuje své podnikání (resp. investování) do následujících ekonomických odvětví (resp. segmentů těchto odvětví):
Segment energetické výroby a distribuce je reprezentován skupinou UCED, která je energetickou divizí Skupiny (UCED), UCED se zaměřuje především na tzv. lokální distribuční soustavy (LDS), a to především na distribuční soustavy elektrické energie. Distribuční soustava elektrické energie je hierarchicky rozdělena na 3 hlavní úrovně. V rámci tzv. přenosové soustavy (přenos energie na nejvyšší napěťové hladině) dochází k přenosu elektrické energie z jednotlivých výrobních zdrojů (elektráren) a napojení samotné distribuční soustavy elektrické energie na sousední státy. Přenosová soustava tvoří de facto páteř distribuce elektrické energie v České republice. V územích ohraničených vedením přenosové soustavy vzniká poté tzv. regionální distribuční soustava v rámci které je přenášena elektrická energie na vysoké napěťové hladině. Na většině míst pak regionální distribuční soustava je napojena rovnou na samotná odběrná místa, tj. připojení elektrické energie v domech, komerčních objektech atp. LDS je poté menší vymezené území (obvykle desítky m2 až jednotky ha) v rámci které se zavázal služby distribuce elektrické energie poskytovat tzv. lokální distributor. Tento lokální distributor je pak přímo napojen na nadřazeného regionálního distributora a v rámci vymezeného území poskytuje veškeré služby distributora.
Ekonomická činnost je představována službou distribuce elektrické energie, za kterou koncoví odběratelé energie platí (tj. je součástí standardní fakturace za elektrickou energii). Velkou výhodou ekonomického modelu je fakt, že distributor není závislý na ceně komodity (tj. elektrické energie), ale pouze na objemu energie přenesené v rámci jeho distribučního území. Zejména z tohoto důvodu vznikají LDS především v územích, kde je velká a stabilní spotřeba elektrické energie (např. logistická centra, průmyslové parky, komerční nemovitosti apod.).
Energetická výroba je reprezentována čtyřmi kogeneračními jednotkami. Vedle samotné energetické produkce poskytují kogenerační zdroje služby výkonové rovnováhy pro ČEPS, a.s. – provozovatele české elektrizační soustavy. V rámci růstu významu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu roste poptávka po vyrovnávacích službách. Zároveň s plánovaným postupným odstavováním uhelných zdrojů, které tyto služby poskytovaly, roste význam decentralizovaných zdrojů, které UCED zapojuje do virtuálních agregovaných bloků, do své virtuální elektrárny.
UCED získala v roce 2024 100% podíl v GGE a. s., která je jedním z předních výrobců a distributorů elektřiny a tepla na Slovensku. Do jejího portfolia spadá mimo jiné paroplynová Teplárna Považská Bystrica, která je jedním z největších zdrojů založených na kombinované výrobě elektřiny a tepla na Slovensku. GGE patří mezi přední slovenské energetické skupiny. Její síť pokrývá 213 MW v oblasti tepla a více než 70 MW v oblasti elektřiny. Investuje do různých oblastí energetického průmyslu, od výroby elektřiny a tepla, přes distribuci až po dodávky. GGE má více než 90 km tepelných rozvodů a věnuje se budování a propojování lokálních distribučních sítí. Mimo to je součástí energetické skupiny také obchodník ELGAS, který zajišťuje nákup energetických komodit pro provozní účely skupiny UCED a prodává jím produkovanou elektřinu. Zároveň ELGAS působí jako retailový obchodník.
Skupina UCED se dále chystá postavit v Chomutově paroplynovou elektrárnu. Město má zásobovat teplem a elektřinou a částečně tak nahradit dosavadní dodávky z elektrárny v Prunéřově. Paroplynový zdroj by měl být spuštěn v roce 2027 a do budoucna by mohl přejít zcela na vodík. Nový energetický zdroj budou tvořit tři plynové a jedna parní turbína s celkovým elektrickým výkonem téměř 300 MW. Spalovat bude zemní plyn s příměsí vodíku.
Příjmy a výsledky činností společností segmentu energetiky jsou předmětem klimatických a sezónních změn. Spotřeba elektrické energie je do jisté míry závislá na klimatických podmínkách. Obecně je spotřeba elektrické energie a tepla vyšší v zimních měsících. Výkyvy od běžného klimatického cyklu mohou vyústit ve snížení poptávky po elektrické energii a teplu. Spotřeba elektrické energie může být také ovlivněna vlnami sucha a horka. Neočekávané a nepříznivé změny klimatických podmínek mohou vést ke snížení příjmů společností segmentu energetické výroby a distribuce. Vzhledem k uvedenému se skupina UCED intenzivně zabývá novou energetikou – zejména agregací zdrojové základny a alternativním využitím zdrojů pro poskytování služeb výkonové rovnováhy.
Společnosti segmentu energetického obchodu čelí významným rizikům v důsledku probíhajícího konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Válka již narušila dodavatelsko-odběratelské vztahy, což způsobilo extrémní volatilitu cen energií. Nadále jsou na místě obavy o stabilitu dodávek plynu, a to i přes uvalené sankce a snahy evropské unie snížit závislost na ruských energiích. Navíc tyto snahy mohou ještě více ovlivnit dynamiku energetického segmentu, což může povést k vyšším provozním nákladům a dalším regulačním rizikům.
Potenciální dopady na společnosti segmentu energetické distribuce jsou eliminovány zejména zaměřením energetické části Skupiny na distribuci elektřiny. Vlastní obchod s komoditou je pouze doplňkovou službou v portfoliu. V dlouhodobém horizontu by odběratelé elektrické energie distribuované společnostmi segmentu energetické distribuce, orientovaní na ruský trh, mohli, v důsledku války na Ukrajině, uzavřít kontrakty na menší rezervovanou kapacitu, což se potenciálně může projevit v menším zisku, a to do doby, než se takoví odběratelé nepřeorientují na jiné trhy. Pokud by taková situace nastala, hledaly by společnosti segmentu energetické distribuce nové odběratele, kteří nejsou orientovaní na ruský trh. V důsledku válečného konfliktu na Ukrajině však k podstatnému ovlivnění odběrů v provozovaných LDS nedošlo a nedochází.
Palivem kogeneračních jednotek je zemní plyn. Trh se zemním plynem je ovlivněn skutečností, že Rusko je významným dodavatelem této suroviny. Vzhledem k zaváděné a plánované regulaci jak na úrovni EU, tak na úrovni národních států, panuje zvýšená nejistota ohledně budoucí organizace tohoto trhu, což může vyústit ve vyšší provozní náklady zmíněných zdrojů.
V oblasti výroby elektrické energie byl pro rok 2023 stanoven cenový strop pro výkup elektrické energie ze zdrojů, které vyrábějí elektřinu z jiných komodit než z plynu. Tento cenový strop se společností segmentu energetické výroby působící v ČR netýkal, neboť jinou komoditu než plyn, k výrobě elektrické energie nepoužívá. Rovněž byla zavedena daň z neočekávaných zisků tzv. Windfall Tax, vycházející z pravidel nastavených Evropskou unií. Nová daň se vztahuje na podniky s významnou činností v odvětvích, ve kterých dochází ke vzniku neočekávaných zisků, tedy mj. na odvětví výroby a obchodu s elektřinou. Tato mimořádná daň se dle interní analýzy společností segmentu energetické výroby a distribuce v ČR nedotkla, neboť tyto společnosti, jako holding, nedosahují dvě miliardy čistého obratu ročně.
Rizika spojená s negativním vývojem makroekonomické situace spolu s riziky spojenými s válečným konfliktem na Ukrajině můžou vést k hlubším strukturálním změnám v energetice, s ohledem na původ a charakter produktivních zdrojů.
Potenciální dopady na společnosti segmentu energetické distribuce jsou eliminovány zejména zaměřením na distribuci elektřiny, která je nezávislá na zdrojích energie.
Společnosti segmentu energetické výroby, které vlastní kogenerační jednotky, jsou vystaveny riziku strukturálních změn, jako například nutnost přechodu na nízkoemisní technologie, tlak na zvyšování účinnosti, či integraci obnovitelných zdrojů. To je i důvod pro změnu obchodního modelu, kdy tyto společnosti vedle výroby elektrické energie rozšiřují svoje služby o služby výkonové rovnováhy pro přenosovou soustavu. Navzdory neustálé snaze zlepšovat technologie a zvyšovat efektivitu nelze vyloučit negativní vlivy strukturálních změn, v energetice na hospodářské výsledky.
V rámci segmentu realit se Skupina věnuje dvěma hlavním činnostem:
Pronájem vlastních nemovitostí – Skupina vlastní a spravuje několik administrativních budov ve významných městech České republiky. Dále Skupina vlastní nemovitosti typu sociálně zdravotnické zařízení, ve kterých jsou poskytovány služby zdravotní péče seniorům a osobám postiženým degenerativními chorobami.
Ekonomická činnost je představována poskytováním prostor k pronájmu třetím stranám, ale i společnostem ze Skupiny na základě dlouhodobých smluv. Skupina vlastní nemovitosti především za účelem příjmů z nájmů, tj. obvykle nespekuluje na růst tržní hodnoty těchto nemovitostí.
Rezidenční development – rezidenční development je zastoupen společností CREDITAS Real Estate a.s., která se prostřednictvím svých dceřiných společností věnuje celé škále developerských činností od akvizic developerských pozemků, přes engineering (tj. činnost zahrnující vytvoření projektu v souladu se zákonnými požadavky, včetně zajištění náležitých technických a veřejnoprávních procesů, a vyřízení povolovacího řízení) po výstavbu a prodej bytových jednotek. CREDITAS Real Estate a.s. se prostřednictvím svých dceřiných společností věnuje výstavbě bytů a bytových domů především na území Prahy. Má také rezidenční projekty v Plzni a v Kladně. Na základě aktuálních tržních podmínek v období blízkému dokončení stavby je pak rozhodováno, zda budou byty určené k prodeji či k pronájmu.
Výsledek developerského projektu záleží na výši pořizovacích nákladů. Tyto náklady se mohou v čase měnit a překročit plánovanou úroveň. Pořizovací náklady, tj. zejména cena materiálů a stavebních prací při výstavbě nemovitostí standardně tvoří i více než polovinu veškerých nákladů na realizaci developerských projektů a jsou klíčovým nákladovým faktorem ovlivňujícím hospodářský výsledek společností segmentu realit. Společnosti segmentu realit na růst cen materiálů a prací průběžně reagují zvyšováním koncových cen, to však vždy s určitou prodlevou nezbytnou k přijetí přiměřené obchodní reakce přijatelné pro koncové zákazníky, tedy v každém případě alespoň s krátkodobým negativním dopadem na hospodaření společností segmentu realit.
Evropská unie (EU) se snaží dlouhodobě snižovat emise skleníkových plynů prostřednictvím zpřísňování podmínek pro novou výstavbu. V rámci nich budou muset stavby postupně splňovat standardy budov s téměř nulovou spotřebou energie. Kromě kvalitního zateplení obvodových plášťů a oken jsou nyní do budov již v současnosti instalována i kvalitní technologická zařízení. Jedná se o rekuperační systémy, systémy solárních panelů a tepelných čerpadel efektivně ovládané řídicími systémy. Legislativa EU se postupně propisuje do národní legislativy členských zemí. Tato opatření budou příznivě ovlivňovat klimatické podmínky, zároveň s sebou ale nesou zvýšené investiční náklady.
Navýšené náklady se promítnou do koncové ceny nemovitostí. Vlastníci nemovitostí jsou ochotni zvýšenou investiční cenu nemovitosti uhradit s výhledem budoucích úspor na provozních nákladech, obzvláště ve světle současných vysokých cen energií.
Pokračující válečný konflikt na Ukrajině nadále negativně ovlivňuje společnosti segmentu realit výpadkem zahraničních pracovníků, zvýšenou cenou energií, materiálů a stavebních dodávek a dále prodlužováním dodacích lhůt některých komponent. Většina těchto dodatečných nákladů se promítá nebo bude promítnuta do koncových cen.
V rámci vojenského konfliktu na Ukrajině si jsou společnosti segmentu realit vědomy zvýšeného rizika v oblasti kybernetické bezpečnosti. Z tohoto důvodu přijaly taková opatření, která zvyšují jejich kybernetickou bezpečnost. Provedly interní audit stávajících bezpečnostních opatření a přijaly z něj vyplývající opatření. Společnosti se také řídí doporučeními Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
V rámci tohoto segmentu se Skupina věnuje rostlinné a živočišné prvovýrobě bez navazující výroby. Skupina vlastní zemědělskou farmu, jejíž činnost je zaměřena na rostlinnou i živočišnou výrobu. V rostlinné výrobě převažuje pěstování krmivové základny pro dojný skot, a to především kukuřice na siláž a jetelotrávy na senáž a také pšenice. V živočišné výrobě se farma zaměřuje na chov mléčného skotu holštýnského plemene za účelem produkce mléka a prodeje mléka jako komodity a také na chov telat do půl roku věku. Farma se nachází v oblasti Moravskoslezského kraje a hospodaří na cca 3 400 hektarech půdy. Ekonomická činnost je představována prodejem pěstovaných plodin, případně chovaných zvířat a prodejem mléka, jehož roční produkce činí okolo 10 miliónů litrů mléka za rok.
Skupina dále vlastní společnost, která se zabývá nákupem zemědělské půdy v zájmové oblasti Skupiny, tj. v rámci Moravskoslezského kraje. Tyto nakoupené pozemky dále pronajímá, nebo mohou být předmětem dalšího prodeje do Skupiny případně třetím stranám.
Hospodářské výsledky v oblasti rostlinné výroby mohou být negativně ovlivněny nepříznivým počasím a přírodními katastrofami. Zemědělská farma se v rostlinné výrobě věnuje především pěstování obilovin (pšenice, ječmen), kukuřice a olejnin (řepka, hořčice). Na všechny tyto plodiny může mít nepříznivý vliv sucho. Problematické je především sucho v období kvetení (tvorby semen), kdy může docházet k zasychání vrchní části plodiny a tvorby drobnějších (scvrklých) semen. Špatné počasí může vést k horší úrodě nebo horší výtěžnosti dané sklizně (tj. v případě špatného počasí během období sklizně). Případná neúroda může vést ke snížení příjmů společností segmentu zemědělství.
Válečný konflikt na Ukrajině a s ním související energetická krize a vývoj celkové ekonomické situace se u zemědělské farmy projevil na konci roku 2021 růstem cen vstupů, především nafty, hnojiv a krmiv. V roce 2023 se pokles realizačních cen při relativní stagnaci vyšších cen vstupních komodit projevil snížením hospodářského výsledku zemědělské farmy.
Společnosti zabývající se pronájmem zemědělské půdy válečný konflikt na Ukrajině nijak negativně neovlivňuje, spíš lze dovodit, že válečný konflikt může zvýšit zájem o nákup zemědělské půdy, o hospodaření na zemědělské půdě a o produkci plodin, které mohou být předmětem domácí spotřeby případně vývozním artiklem.
Hospodářské výsledky společností působících v zemědělství a provozujících rostlinnou či živočišnou výrobu jsou částečně závislé na dotační politice státu a Evropské unie. Významná část příjmů zemědělské farmy je tvořena dotacemi. Spektrum národních dotačních programů udržuje kontinuitu s programy realizovanými v předešlých letech. Škála dotačních programů zahrnuje oblast živočišné i rostlinné výroby, programy podporují potravinářskou výrobu, umožňují pořádání vzdělávacích akcí, prezentací výsledků práce. Dotace jsou zaměřeny především na šetrný přístup k životnímu prostředí.
společnosti UNICAPITAL Invest VI a.s., IČ 117 86 558, se sídlem Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8 (dále jen „Společnost“)
vyhotovená v souladu s ust. § 82 zák. č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech ve znění pozdějších předpisů za účetní období kalendářního roku 2024 (dále jen „Rozhodné období“)
Předsedkyně správní rady Společnosti vypracovala v souladu s § 82 zák. č 90/2012 Sb., o obchodních korporacích a družstvech ve znění pozdějších předpisů následující zprávu o vztazích mezi Společností a ovládající osobou a mezi Společností a osobami ovládanými stejnou ovládající osobou (dále též „Propojené osoby“).
Společnost byla po celé Rozhodné období součástí skupiny CREDITAS GROUP (dále jen „Skupina“), přičemž struktura Skupiny, vztahy mezi Propojenými osobami a postavení Společnosti v rámci této Skupiny je následující:
Pan Pavel Hubáček, nar. 21.4.1969, bytem V Tišině 781/4, Bubeneč, 160 00 Praha 6 |
CREDITAS B.V.*, sídlo De Boelelaan 30, Unit 3.14, 1083HJ Amsterdam, Nizozemské království, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Nizozemskou obchodní komorou pod reg. číslem 76639371 */ Společnost CREDITAS B.V. podniká v České republice prostřednictvím odštěpného závodu zahraniční právnické osoby CREDITAS B.V., odštěpný závod, IČ: 142 86 921, sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8 |
Společnost | Doplňující/změnový údaj | Ovládání % |
---|---|---|
AC Admin s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 033 10 078 | 100 | |
AC pp s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 272 44 121 | 100 | |
AC Správní I s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 140 88 061 | 100 | |
AC Správní II s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 140 88 363 | 100 | |
AC Správní III s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 140 88 398 | 100 | |
AC IMMO s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 140 91 283 | 100 | |
Alzheimercentrum Slovakia a.s., sídlo Rekreačná 4865/7, Piešťany 921 01, Slovenská republika, IČ 36 800 406 | 100 | |
AMBIAGENCY s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 286 47 165 | Nákup podílu v listopadu 2024 | 100 |
AMONIL Invest s.r.o., sídlo Truhlářská 1105/11, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 073 79 650 | 100 | |
APULEA s.r.o., sídlo Ruská 2929/101 a, Vítkovice, 703 00 Ostrava, IČ 108 71 217 | Společnost zanikla k 1.9.2024 fúzí sloučením do SKATLOP a.s. | |
Banka CREDITAS a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ: 634 92 555 | 100 | |
BETA PD s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 054 89 377 | 100 | |
Big Band Invest s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 097 55 365 | Nákup podílu v listopadu 2024 | 100 |
Blue Future Second s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 036 52 262 | Společnost zanikla k 1.9.2024 fúzí sloučením do CREDITAS Real Estate a.s. | |
Blue Future Third s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 036 69 548 | 100 | |
Blue Future Fourth s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 036 59 011 | Společnost zanikla k 1.9.2024 fúzí sloučením do CREDITAS Real Estate a.s. | |
BONUM reality, s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 014 94 732 | 100 | |
Bořivojova 72 s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 089 19 615 | V březnu 2024 změna firmy-dříve Brick Solid Real s.r.o. | 100 |
Brick Solid Investment s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 096 98 132 | Nákup podílu v listopadu 2024 | 100 |
CELIEN Solution s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 067 39 521 | Nákup podílu v lednu 2024 | 100 |
Centrum Sľňava s.r.o., sídlo Rekreačná 4865/7, Piešťany 921 01, Slovenská republika, IČ 52 545 164 | 100 | |
CREDITAS ASSETS SICAV a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 097 83 261 | 100 | |
CREDITAS Digital Factory, s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 194 46 594 | 100 | |
CREDITAS fond nájemního bydlení SICAV a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 214 49 546 | Nově založená entita vznikla zápisem do obchodního rejstříku v dubnu 2024 | 100 |
CREDITAS fond SICAV, a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 085 33 610 | 100 | |
CREDITAS Fund Holding a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 097 34 261 | 100 | |
CREDITAS Invest a.s., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 216 14 229 | Nově založená společnost vznikla zápisem do obchodního rejstříku v květnu 2024 | 100 |
CREDITAS investiční společnost a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 142 58 846 | 100 | |
CREDITAS Investments SE, sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 198 48 374 | V lednu 2024 došlo ke změně názvu z CREDITAS holding SE na CREDITAS Investments SE | 100 |
CREDITAS Kontaktní Centrum, s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 199 29 501 | 100 | |
CREDITAS LOAN SICAV a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 097 83 334 | 100 | |
CREDITAS Office Pobřežní s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 061 77 557 | 100 | |
CREDITAS Rail a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 219 07 943 | Nově založená společnost vznikla zápisem do obchodního rejstříku v srpnu 2024 | 100 |
CREDITAS Real Estate a.s., sídlo tř. Svobody 1194/12, 779 00 Olomouc, IČ 060 11 799 | 100 | |
CREDITAS Real Estate Management s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 065 93 739 | 100 | |
CREDITSHARE s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 241 85 299 | V prosinci 2024 změna sídla-původně Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8 | 100 |
CREDIX a.s., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 212 46 807 | Nově založená společnost vznikla zápisem do obchodního rejstříku v únoru 2024 | 100 |
DB Development s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 275 88 971 | 100 | |
DELTA PD s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 054 78 308 | 100 | |
DIFESA a.s., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 241 51 882 | 100 | |
EAST Portfolio s.r.o. v likvidaci, sídlo Na strži 2097/63, Krč, 140 00 Praha 4, IČ 024 48 254 | Společnost zanikla likvidací a v květnu 2024 byla vymazána z obchodního rejstříku | |
EKORENT, spol. s r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8 , IČ 452 78 288 | 100 | |
ELGAS Sales a.s., sídlo Bajkalská 19B, Bratislava - mestská časť Ružinov 821 01, Slovenská republika, IČ 47 153 521 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
ELGAS, s.r.o., sídlo Robotnícka 2271 Považská Bystrica 017 01, Slovenská republika, IČ 36 314 242 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
ELYNOIA s.r.o., sídlo Ruská 2929/101 a, Vítkovice, 703 00 Ostrava, IČ 108 87 199 | Společnost zanikla k 1.9.2024 fúzí sloučením do SKATLOP a.s. | 100 |
Energetika Sereď, s.r.o., sídlo
Mlynárska 4677/39 Sereď 926 01, Slovenská republika, IČ 47 067 578 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
EPSILON PD s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 054 82 275 | 100 | |
Fa-Qrest s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Kalrín, 186 00 Praha 8, IČ 242 40 931 | 100 | |
Financial Consortium s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 040 23 242 | 100 | |
GAMA PD s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 054 78 642 | 100 | |
GGE distribúcia, s.r.o., sídlo:
Robotnícka 2160 Považská Bystrica 017 34, Slovenská republika, IČ 36 849 901 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
GGE Trade, a.s., sídlo: Bajkalská 19 B Bratislava – mestská časť Ružinov 821 01, Slovenské republika, IČ 50 577 824 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
GGE a.s., sídlo Bajkalská 19B Bratislava - mestská časť Ružinov 821 01, Slovenské republika,IČ 47 257 814 |
Nabytí společnosti a jejích dceřiných společností v červnu 2024 | 100 |
GHPCZ INVEST LIMITED, sídlo Pindou 4, Egkomi 2409, Nikósie, Kyperská republika, registrační číslo HE 365425 | 100 | |
GRANDHOTEL PUPP Karlovy Vary, akciová společnost, sídlo Mírové náměstí 316/2, 360 01 Karlovy Vary, IČ 000 22 004 | 100 | |
GRANDHOTEL PUPP s.r.o., sídlo Mírové náměstí 316/2, 360 01 Karlovy Vary, IČ 172 70 758 | 100 | |
HOTEL PUPP PROPERTY s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 173 55 664 | 100 | |
Hřebenky Property Development s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 047 51 914 | 100 | |
IFM,a.s., sídlo Robotnícka 2160 Považská Bystrica 017 01, Slovenská republika, IČ 44 643 560 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
Kačerov Property Development s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 036 16 819 | Prodej podílu v červnu 2024 mimo Skupinu | 100 |
KGJ Flexibilita s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 191 58 904 | 100 | |
Kobylisy PD s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 043 05 469 | 100 | |
KOGNIAN s.r.o., sídlo Ruská 2929/101a, Vítkovice, 703 00 Ostrava, IČ 107 86 678 | Společnost zanikla k 1.9.2024 fúzí sloučením do SKATLOP a.s. | 100 |
Landreal s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 019 35 135 | 100 | |
LEMANT Finance s.r.o., sídlo Beranových 823, Letňany, 199 00 Praha 9, IČ 055 58 310 | 100 | |
Leo Mobility Eden 1.0 s.r.o., sídlo Příčná 1892/4, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 087 75 745 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice Leo Mobility Holding s.r.o. v říjnu 2024 | 51 |
Leo Mobility Eden 1.1 s.r.o., sídlo Příčná 1892/4, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 21170720 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice Leo Mobility Holding s.r.o. v říjnu 2024 | 51 |
Leo Mobility Eden 1.2 s.r.o., sídlo Příčná 1892/4, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 21177490 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice Leo Mobility Holding s.r.o. v říjnu 2024 | 51 |
Leo Mobility Eden 1.3 s.r.o., sídlo Příčná 1892/4, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 22175105 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice Leo Mobility Holding s.r.o. v říjnu 2024 | 51 |
Leo Mobility Eden 1.4 s.r.o., sídlo Příčná 1892/4, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 22174851 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice Leo Mobility Holding s.r.o. v říjnu 2024 | 51 |
Leo Mobility Eden 1.5 s.r.o., sídlo Příčná 1892/4, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 22175199 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice Leo Mobility Holding s.r.o. v říjnu 2024 | 51 |
Leo Mobility Eden 2.0 s.r.o., sídlo Příčná 1892/4, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 22175296 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice Leo Mobility Holding s.r.o. v říjnu 2024 | 51 |
Leo Mobility Holding s.r.o., sídlo Příčná 1892/4, Nové Město, 110 00 Praha 1, IČ 22147373 | Akvizice podílu na společnosti v říjnu 2024 | 51 |
Leo Mobility Management GmbH, sídlo Stubenring 18/10, 1010 Wien, Rakousko, ID 601782z | Akvizice podílu na společnosti v říjnu 2024 | 51 |
LIFELIQE CZECH s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 052 89 921 | 63,7 | |
LifeLiQe, Inc, sídlo 75 Palm Avenue, 94118 San Francisco CA, Spojené státy americké, reg. č. 5870921 | 63,7 | |
LUDS, s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 284 58 133 | 100 | |
Max banka a.s., sídlo Na strži 2097/63, Krč, 140 00 Praha 4, IČ 148 93 649 | Společnost zanikla k 1.10.2024 fúzí sloučením s Bankou CREDITAS a.s. | |
Max Invest, a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 142 85 550 | V březnu 2024 změna firmy-dříve INU.COM a.s. | 100 |
MELSTAR LTD, sídlo: 4 Pindou, Egkomi, Nikósie, 2409, Kyperská republika, ID: ΗΕ 401987 | 100 | |
MORAVAN Mléčná farma a.s., sídlo Kateřinice č.p. 198, 742 58 Kateřinice, IČ 476 72 439 | 100 | |
NEY HOLDING a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 059 21 287 | Akvizice společnosti proběhla v červenci 2024 | 100 |
NEY spořitelní družstvo, sídlo Rohanské nábřeží 671/15, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 26137755 | Nabytí majetkové účasti prostřednictvím akvizice NEY HOLDING a.s. | 74,96 |
NYVOYA CORE s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 076 49 240 | Společnost zanikla k 1.9.2024 fúzí sloučením do SKATLOP a.s. | |
Osová PD, s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 117 24 285 | Prodej společnosti mimo Skupinu v prosinci 2024 | |
Panorama Jinonice s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 076 80 945 | V dubnu 2024 změna firmy-dříve Mlynářky Property Development s.r.o. Prodej společnosti mimo Skupinu v listopadu 2024 | |
Pereta Estates s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 035 17 446 | 100 | |
PHCZ OPERATIONS s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 173 55 729 | 100 | |
Pobřežní 10 s.r.o., sídlo Walterovo náměstí 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 061 77 590 | V březnu 2024 změna firmy-dříve GALAP ESTATE s.r.o. | 100 |
Pozemky UNICAPITAL s.r.o., sídlo tř. Svobody 1194/12, 779 00 Olomouc, IČ 050 69 688 | 100 | |
Praga Progetti e Investimenti, spol. s r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 251 26 172 | 100 | |
Projekt Elixir s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 217 36 677 | Nově založená společnost, vznikla zápisem do obchodního rejstříku v červnu 2024 | 100 |
Projekt Elixir Sp. z o.o., sídlo Rondo ONZ 1, XXV floor, 00-124 Warsaw, Polsko, reg. č. 528223547 | Akvizice společnosti v prosinci 2024 | 100 |
Prosluněná Property Development s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 048 14 355 | 100 | |
Průhonice Services, s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 271 35 527 | 100 | |
Reality Property II s.r.o., sídlo tř. Svobody 1194/12, 779 00 Olomouc, IČ 093 25 581 | 100 | |
REZIDENCE U PARKU s.r.o., sídlo tř. Svobody 1194/12, 779 00 Olomouc, IČ 019 64 542 | 100 | |
Rohan B two, s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 241 27 418 | Akvizice společnosti v červenci 2024 | |
SKATLOP a.s., sídlo Ruská 2929/101a, Vítkovice, 703 00 Ostrava, IČ 096 90 611 | 100 | |
Snina Energy, s.r.o., sídlo
Strojárska 4455/89A Snina 069 01, Slovenská republika, IČ 46 857 249 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
SOUTHERM, s.r.o., sídlo Športová 4021/13 A Dunajská Streda 929 01, Slovenská republika, IČ 34 152 644 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
SOUTHERM SPRÁVA, s.r.o., sídlo Športová 4021/13 A,Dunajská Streda 929 01, Slovenská republika, IČ 44 813 384 | Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
Stodůlky Property Park s.r.o., sídlo Jeremiášova 947/16, Stodůlky, 155 00 Praha 5, IČ 028 66 510 | 100 | |
Stodůlky Property Park B s.r.o., sídlo Jeremiášova 947/16, Stodůlky, 155 00 Praha 5, IČ 117 24 803 | 100 | |
TENERGO Slovensko s.r.o., sídlo
Robotnícka 2160 Považská Bystrica 017 01, Slovenská republika, IČ 36 757 136 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
Tepláreň Považská Bystrice, s.r.o., sídlo
Robotnícka 2160 Považská Bystrica 017 01, Slovenská republika, IČ 36 300 683 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
Teplo GGE s.r.o, sídlo Robotnícka 2160 Považská Bystrica 017 01, Slovenská republika, IČ 36 012 424 |
Nabytí společnosti prostřednictvím akvizice GGE a.s. v červnu 2024 | 100 |
UAB INU APP, se sídlem Upės str. 23, Vilnius, Litva, reg. č. 306141085 | Likvidace společnosti a výmaz z obchodního rejstříku v červnu 2024 | |
UCED Agregace s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 099 06 274 | 100 | |
UCED Agregace II s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 175 48 292 | 100 | |
UCED Agregace III s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 175 48 969 | 100 | |
UCED Agregace IV s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 175 49 540 | 100 | |
UCED Bio s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 117 82 463 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED Commodities s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 174 65 273 | 100 | |
UCED CZĘSTOCHOWA Sp. z o.o., sídlo Warszawska 40, lok. 2A, 40-008 Katowice, Polsko, reg. č. 529266470 | Nově založená entita vznikla zápisem do polského obchodního rejstříku v listopadu 2024 | 100 |
UCED Distribuce II s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 085 31 714 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED Distribuce III s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 072 37 995 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED Distribuce IV s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 087 83 535 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED Distribuce s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 019 07 786 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED Elektrárna Prostějov s.r.o., Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 098 20 906 | Prodej společnosti mimo Skupinu v březnu 2024 | |
UCED Energy II s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 099 05 944 | 100 | |
UCED Energy III s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 175 49 256 | 100 | |
UCED Energy s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 082 10 047 | 100 | |
UCED Holding a.s., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 215 04 211 | Nově založená společnost vznikla zápisem do obchodního rejstříku v dubnu 2024 | 100 |
UCED Chomutov s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 286 46 711 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED Kopřivnice s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 085 31 706 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED Prodej s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 036 97 312 | 100 | |
UCED Přerov s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 086 70 714 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 064 03 981 | 100 | |
UCED Servis s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 069 34 552 | 100 | |
UCED Solar s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 172 95 858 | 100 | |
UCED Vítkovice a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 286 47 491 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UCED Volt s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 175 49 710 | 100 | |
UCED Volt II s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 191 01 112 | 100 | |
UCED Watt s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 117 41 929 | Společnost tvoří fondový majetek CREDITAS ENERGY, podfond SICAV, který je vytvořen v rámci nesamosprávného investičního fondu CREDITAS ASSETS SICAV a.s. | |
UDRA Property Development s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 044 65 113 | 100 | |
UNI Shares s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 223 21 764 | Nově založená společnost vznikla zápisem do obchodního rejstříku v prosinci 2024 | 100 |
UNICAPITAL a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 018 00 817 | Společnost zanikla v prosinci 2024 fúzí sloučením do CREDITAS Investments SE | |
UNICAPITAL ENERGY s.ro., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 093 25 468 | 100 | |
UNICAPITAL Finance a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 056 90 421 | 100 | |
UNICAPITAL Finance II s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 178 06 097 | Společnost zanikla v prosinci 2024 fúzí sloučením do CREDITAS Investments SE | |
UNICAPITAL Finance III s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 178 21 754 | Společnost zanikla v prosinci 2024 fúzí sloučením do CREDITAS Investments SE | |
UNICAPITAL Healthcare a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 057 85 057 | Společnost zanikla v prosinci 2024 fúzí sloučením do CREDITAS Investments SE | |
UNICAPITAL Invest I a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 054 77 395 | Společnost zanikla v prosinci 2024 fúzí sloučením do CREDITAS Investments SE | |
UNICAPITAL Invest II a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 065 49 608 | 100 | |
UNICAPITAL Invest III a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 076 00 488 | 100 | |
UNICAPITAL Invest IV a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 086 69 732 | 100 | |
UNICAPITAL Invest V a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 097 12 682 | 100 | |
UNICAPITAL Invest VI a.s., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 117 86 558 | 100 | |
UNICAPITA Invest VII a.s., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 140 94 215 | 100 | |
UNICAPITAL Invest VIII a.s., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 178 06 593 | 100 | |
UNICAPITAL Invest IX a.s., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 199 63 980 | 100 | |
UNICAPITAL MACRO OPPORTUNITIES a.s., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 029 53 200 | 100 | |
UNICAPITAL N.V., sídlo De Boelelaan 30, Unit 3.14, 1083HJ Amsterdam, Nizozemské království, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Nizozemskou obchodní komorou pod reg.č. 66551625 | Společnost podniká v České republice prostřednictvím odštěpného závodu zahraniční právnické osoby UNICAPITAL N.V., odštěpný závod, IČ: 078 81 720, sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8 | 100 |
Valcha PD 10 s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 176 91 893 | 100 | |
Valcha PD 11 A s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 176 92 059 | 100 | |
Valcha PD 11 B s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 176 92 245 | 100 | |
Valcha PD 11 C s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 176 92 334 | 100 | |
Valcha PD 7 a 8 s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 176 89 970 | Společnost zanikla k 1.9. 2024 fúzí sloučením do CREDITAS Real Estate a.s. | |
Valcha PD 9 s.r.o., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 176 91 761 | Společnost zanikla k 1.9. 2024 fúzí sloučením do CREDITAS Real Estate a.s. | |
Valcha Property Development a.s., sídlo Walterovo nám. 329/3, Jinonice, 158 00 Praha 5, IČ 279 26 931 | 100 | |
VARNIS Estate s.r.o., sídlo Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 191 24 686 | Akvizice společnosti v listopadu 2024 | 100 |
VÍTKOVICE ENERGY s.r.o., sídlo Sokolovská 675/9, Karlín, 186 00 Praha 8, IČ 178 30 494 | 100 | |
WAMPAW s.r.o., sídlo Ruská 2929/101 a, Vítkovice, 703 00 Ostrava, IČ 108 71 268 | Společnost zanikla k 1.9.2024 fúzí sloučením do SKATLOP a.s. |
Ovládaná osoba je společností založenou za účelem emitování korporátních dluhopisů v rámci dluhopisového programu a následně k půjčování prostředků získaných z emise dluhopisů ostatním společnostem ve skupině, a to v souladu se Základním prospektem dluhopisového programu a konečnými emisními podmínkami. Dluhopisový program je ke dni sestavení této zprávy již pro další upisování uzavřen. Ovládaná osoba, jako emitent dluhopisů, sama nepůsobí v žádném odvětví a nevyvíjí vlastní podnikatelskou činnost.
Mezi ovládající osobou ani jinými osobami jí ovládanými a ovládanou osobou nebyla uzavřena žádná ovládací smlouva. K ovládání ovládané osoby docházelo v rozhodném období prostřednictvím rozhodnutí jediného akcionáře při výkonu působnosti valné hromady.
Úvěrové smlouvy:
Protistrana smlouvy
|
Smlouva
|
Druh plnění Přijatý/poskytnutý ovládanou osobou |
Počet smluv
|
Adekvátní protiplnění
|
---|---|---|---|---|
Objem úvěru k 31.12.2024 | Datum splatnosti | Úroková míra | Rozmezí úrokové míry | |
UNICAPITAL N.V. | Rámcová smlouva o úvěru | poskytnuté/peněžité | 1 | ano |
0,00 Kč | 11.02.2025 | pohyblivá | 8,6 - 12,90 | |
CREDITAS Investments SE | Rámcová smlouva o úvěru | poskytnuté/peněžité | 1 | ano |
3 221 574 719,92 Kč | 11.02.2025 | pohyblivá | 8,6 - 12,90 |
Transakce s dluhopisy:
Protistrana | Transakce s dluhopisy | Objem transakce | Počet dluhopisů | Cena |
---|---|---|---|---|
Banka CREDITAS a.s.
|
Prodej | 1 000 000 000 Kč | 10 000 | 100 % |
Nákup | 958 000 000 Kč | 9 580 | 100 % |
Ostatní smlouvy:
Protistrana smlouvy | Smlouva | Druh plnění přijatý/poskytnutý ovládanou osobou
|
Počet smluv
|
Adekvátní protiplnění
|
---|---|---|---|---|
CREDITAS Investments SE | Smlouva o postoupení smlouvy a pohledávky | 1 | ano |
Provozní smlouvy
Protistrana smlouvy | Smlouva | Druh plnění přijatý/poskytnutý ovládanou osobou | Počet smluv | Adekvátní protiplnění |
---|---|---|---|---|
CREDITAS B.V. | Rámcová smlouva o poskytování právních a poradenských služeb | přijaté/věcné | 1 | ano |
Servisní smlouva – finance | přijaté/věcné | 1 | ano | |
Smlouva o spolupráci | přijaté/věcné | 1 | ano | |
Banka CREDITAS a.s. | Smlouva o vedení emise a administraci emise | přijaté/věcné | 1 | ano |
CREDITAS Office Pobřežní s.r.o. | Smlouva o poskytnutí sídla | přijaté/věcné | 1 | ano |
V Olomouci dne 13. února 2025
JUDr. Alena Sikorová
předsedkyně správní rady
Příloha č. 1 – Organizační struktura Skupiny k 31. prosinci 2024
Společnost nepřistoupila, vzhledem k povaze své organizační struktury k žádnému kodexu. Společnost se řídí obecně závaznými právními předpisy vycházejícími ze zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu a souvisejících a návazných právních norem.
Emitent byl založen v souladu s právem České republiky a komunitárním právem. Základními právními předpisy, kterými se Emitent řídí, jsou zejména platné právní předpisy České republiky:
zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních společnostech a družstvech, v platném znění;
zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník, v platném znění;
zákon č. 563/1991 Sb. o účetnictví, v platném znění;
zákon č. 190/2004 Sb. o dluhopisech, v platném znění;
zákon č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu, v platném znění;
zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
Za sestavení a věrné zobrazení účetní závěrky v souladu s
Mezinárodními standardy účetního výkaznictví
ve znění přijatém EU odpovídá statutární orgán Společnosti.
Systém vnitřní kontroly je nedílnou součástí běžné a pravidelné činnosti a napomáhá dosažení strategických a obchodních cílů Společnosti. Součástí systému vnitřní kontroly je činnost správní rady prováděná v souladu se zákonem a stanovami.
Systém vnitřní kontroly je tvořen:
kontrolou prováděnou každým pracovníkem při výkonu pracovní činnosti,
kontrolou prováděnou správní radou a řídícími pracovníky při výkonu své řídící i pracovní činnosti,
činnostmi prováděnými oddělením controllingu a analytickým oddělením společnosti.
Systém vnitřní kontroly také obsahuje pravidelné fyzické kontroly dokladů a reporting. Významnou oblastí vnitřní kontroly jsou pravidelné rekonciliace emitovaných dluhopisů a plateb klientů poukázaných na účty Společnosti.
Předmětem kontrolní činnosti je dohled nad dodržováním:
obecně závazných předpisů,
závazných opatření orgánů dohledu, jejich metodických materiálů, pokynů a stanovisek,
vnitřních předpisů a metodických pokynů,
hospodárného a efektivního provádění činností a transakcí, ověřování detailu transakcí,
smluvních vztahů.
Správnost účetnictví a účetních výkazů je kontrolovaná v rámci
přípravy měsíčních kontrolních sestav
a reportů. V rámci účetní závěrky je správnost účetnictví a účetních
výkazů zajištěna kontrolou prováděnou externím auditorem.
Další identifikovaná rizika a jejich řízení jsou uvedena v Příloze účetní závěrky, kapitole 11:
Základní kapitál Společnosti je představován jedním kusem kmenové
akcie se jmenovitou hodnotou
2 000 000,- Kč, drženou společností CREDITAS Investments SE. Akcie
Společnosti zní na jméno a má listinnou podobu, ISIN nebyl přidělen.
Společnost není oprávněna vydávat různé druhy akcií, ani vydávat akcie
jako zaknihované cenné papíry či vydávat kusové akcie. S akciemi
Společnosti jsou spojena práva a povinnosti vyplývající z obecně
závazných právních předpisů a stanov. Akcionář má zejména právo účastnit
se valné hromady, hlasovat na ní, požadovat a dostat na ní vysvětlení
záležitostí týkajících se Společnosti nebo jí ovládaných osob, je-li
takové vysvětlení potřebné pro posouzení obsahu záležitostí zařazených
na valnou hromadu nebo pro výkon jeho akcionářských práv na ní, a
uplatňovat návrhy a protinávrhy k záležitostem zařazeným na pořad valné
hromady. Akcionář má právo na podíl na zisku Společnosti (dividendu),
který valná hromada schválila k rozdělení mezi akcionáře.
Správní rada je statutárním orgánem Společnosti, kterému náleží obchodní vedení a dohled nad činností společnosti. Jedná za společnost navenek ve všech záležitostech. Správní rada rozhoduje o všech záležitostech společnosti, pokud nejsou zákonem nebo stanovami vyhrazeny do působnosti valné hromady. Správní rada zpracovává výroční finanční zprávu a dále předkládá valné hromadě ke schválení řádnou a mimořádnou účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty, vyplácení zálohy na podíl na zisku.
Správní rada Společnosti má v souladu s platnými stanovami Společnosti jednoho člena. Člen správní rady je volen a odvoláván valnou hromadou. Funkční období člena správní rady je 10 let. Jednání za společnost potvrdí člen správní rady vlastnoručním podpisem. Člen správní rady zastupuje společnost samostatně.
Členem správní rady ve funkci předsedy správní rady je od data vzniku Společnosti, dne 27. srpna 2021, do současné doby JUDr. Alena Sikorová.
Výbor pro audit je orgánem Společnosti, který vykonává, aniž je tím dotčena odpovědnost členů správní rady Společnosti, zejména následující činnosti:
sleduje postup sestavování účetní závěrky, předkládá správní radě doporučení k zajištění integrity systémů účetnictví,
sleduje účinnost vnitřního auditu a jeho funkční nezávislost, je-li funkce vnitřního auditu zřízena,
sleduje postup sestavování účetní závěrky,
doporučuje statutárního auditora a toto doporučení řádně odůvodní,
posuzuje nezávislost statutárního auditora,
sleduje proces povinného auditu,
informuje správní radu o výsledku povinného auditu,
vyjadřuje se k výpovědi závazku ze smlouvy o povinném auditu nebo
odstoupení od smlouvy
o povinném auditu.
Členové výboru pro audit se účastní valné hromady Společnosti a jsou
povinni seznámit valnou hromadu
s výsledky své činnosti.
Výbor pro audit má tři členy, které jmenuje a odvolává valná hromada z nevýkonných členů dozorčí rady nebo z třetích osob. Funkční období člena výboru pro audit je tříleté.
Dle stanov Společnosti, je Výbor pro audit schopen se platně usnášet, je-li na zasedání přítomna nadpoloviční většina všech členů. K přijetí usnesení je třeba nadpoloviční většiny hlasů všech členů Každý člen výboru má jeden hlas.
K 31. prosinci 2024 byli členové výboru pro audit následující osoby:
Ing. Josef Holub
Ing. Jana Hrabalová
Ing. Eva Collardová, MBA
Vzhledem k tomu, že Společnost má jednoho akcionáře, vykonává působnost valné hromady jako nejvyššího orgánu tento jediný akcionář, kterým je společnost CREDITAS Investments SE.
Do rozsahu působnosti valné hromady náleží zejména:
rozhodování o změně stanov, nejde-li o změnu v důsledku zvýšení základního kapitálu pověřeným správní radou nebo o změnu, ke které došlo na základě jiných právních skutečností;
rozhodování o změně výše základního kapitálu a o pověření správní rady ke zvýšení základního kapitálu;
rozhodování o možnosti započtení peněžité pohledávky vůči
Společnosti proti pohledávce
na splacení emisního kurzu;
rozhodování o vydání vyměnitelných nebo prioritních dluhopisů;
volba a odvolání členů správní rady a schvalování smluv o výkonu funkce členů orgánů Společnosti;
stejně jako schvalování jejich jiného/dalšího odměňování;
schválení řádné, mimořádné, konsolidované a v případech, kdy její vyhotovení stanoví jiný právní předpis, i mezitímní účetní závěrky;
rozhodnutí o rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů, nebo o úhradě ztráty;
rozhodnutí o zrušení Společnosti s likvidací, jmenování a odvolání likvidátora;
schválení návrhu rozdělení likvidačního zůstatku;
schválení převodu nebo zastavení závodu nebo takové jeho části, která by znamenala podstatnou změnu dosavadní struktury závodu nebo podstatnou změnu v předmětu podnikání nebo činnosti Společnosti;
schválení smlouvy o tichém společenství, včetně schválení jejích změn a jejího zrušení;
určení auditora, který bude ověřovat účetní závěrku Společnosti;
rozhodování o zřízení, změně nebo zrušení fondů Společnosti včetně stanovení pravidel jejich tvorby a čerpání;
další rozhodnutí, která zákon nebo stanovy Společnosti zahrnují do působnosti valné hromady.
O rozhodnutí jediného akcionáře v působnosti valné hromady se pořizuje zápis, který obsahuje veškeré zákonem stanovené náležitosti.
Společnost vzhledem k povaze své organizační struktury neuplatňuje politiku rozmanitosti.
Následující zaknihované cenné papíry Společnosti byly v roce 2022 přijaty k obchodování na Regulovaném trhu Burzy cenných papírů Praha a.s.:
Dluhopis UNICAP.INV. VAR/25, ISIN CZ0003538100
Dluhopis UNICAP.INV. VAR/25, ISIN CZ0003545527
V roce 2023 byly přijaty k obchodování na Regulovaném trhu Burzy cenných papírů Praha a.s. následující zaknihované cenné papíry Společnosti:
Dluhopis UNICAP.INV. VAR/26, ISIN CZ0003557159
V roce 2024 byly přijaty k obchodování na Regulovaném trhu Burzy cenných papírů Praha a.s. následující zaknihované cenné papíry Společnosti:
Dluhopis UNICAP.INV. VAR/29, ISIN CZ0003561904
Cenným papírům nebyl přidělen rating. Emitentovi byl přidělen LEI kód 3157000U0L8QVG05ZO94.
Společnost využívala ve své činnosti dva ukazatele. Prvním ukazatelem je Čistá Vážená Sazba (dále jen "NWIR") a druhým ukazatelem je Čistá Vážená Splatnost (dále jen "NWM"). Společnost se zavázala v Základním prospektu dluhopisového programu dodržovat níže uvedené ukazatele, které jsou tak podmínkami povoleného financování Skupiny.
Čistá Vážená Sazba (dále jen "NWIR") představuje rozdíl mezi průměrnou úrokovou sazbou, kterou jsou úročeny zápůjčky a úvěry poskytované Společností a průměrnou úrokovou sazbou, kterou Společnost úročí vydávané dluhopisy
Společnost používá ukazatel Čistá vážená sazba, protože tento ukazatel vypovídá o schopnosti Společnosti zhodnotit získané finanční prostředky od investorů tak, aby byla Společnost schopna pokrýt jednak náklady spojené se svou činností, tak zároveň dostát svým závazkům vůči investorům. Udržování ukazatele Čistá vážená sazba na úrovni minimálně 0,30 % zaručuje, že vážená úroková sazba výnosových úroků z investovaných finančních prostředků do Skupiny je minimálně o 0,30% vyšší, než je výše vážené úrokové sazby nákladových úroků z emitovaných dluhopisů. Tím Společnost generuje dostatek výnosů k pokrytí svých nákladů i splacení úroků z dluhopisů.
Ukazatel NWIR se vypočte následovně:
Význam | Položka výkazu | |
NLi | Nominální hodnota skupiny Společností poskytnutých úvěrů a zápůjček, jejichž zdrojem je dluhopisový program, s danou úrokovou sazbou | Poskytnuté zápůjčky a úvěry |
IRLi | Úroková sazba skupiny poskytnutých úvěrů, jejichž zdrojem je dluhopisový program | Poskytnuté zápůjčky a úvěry |
NBi | Nominální hodnota Skupiny Společností emitovaných dluhopisů s danou úrokovou sazbou | Vydané dluhopisy |
IRBi | Úroková sazba Skupiny emitovaných dluhopisů | Emitované dluhopisy |
NL | Nominální hodnota všech Společností poskytnutých úvěrů a zápůjček, jejichž zdrojem je dluhopisový program | Poskytnuté zápůjčky a úvěry |
NB | Nominální hodnota všech Společností emitovaných dluhopisů. | Vydané dluhopisy |
n | Počet skupin poskytnutých úvěrů a zápůjček, jejichž zdrojem je dluhopisový program | Poskytnuté zápůjčky a úvěry |
m | Počet Skupin emitovaných dluhopisů | Vydané dluhopisy |
Pozn. 1: Pro vyloučení pochybnosti se za Skupinu v kontextu tohoto
ukazatele považuje množina jednoho
či více úvěrů či zápůjček se stejnou úrokovou sazbou, resp. jednoho či
více emitovaných dluhopisů se stejnou úrokovou sazbou.
Pozn. 2: V případě že sazba poskytnutého úvěru či zápůjčky obsahuje pohyblivou složku, je pro účely výpočtu použita aktuální sazba platná k datu výpočtu.
Ukazatel NWIR se bude vypočítávat na základě údajů, které jsou v souladu s v souladu s Mezinárodními účetními standardy ve znění schváleném EU (IFRS) a bude se ověřovat na základě zveřejněných auditovaných řádných účetních závěrek Společnosti zpětně.
Čistá Vážená Splatnost (dále jen "NWM")
představuje rozdíl mezi průměrným počtem dnů
do splatnosti zápůjček a úvěrů poskytovaných Společností a průměrným
počtem dnů do splatnosti vydávaných dluhopisů
Společnost používá ukazatel Čistá vážená splatnost, protože tento ukazatel vypovídá o schopnosti Společnosti mít k dispozici dostatečně včas finanční prostředky na splacení dluhopisů. Udržování ukazatele Čistá vážená splatnost maximálně v hodnotě 0 (slovy: nula) zaručuje, že vážená splatnost poskytnutých úvěrů bude vždy nižší než vážená splatnost emitovaných dluhopisů. Tím je zaručeno, že Společnost v době splatnosti jednotlivých emisí bude mít dostatek finančních prostředků pro jejich splacení, které nebudou vázány v poskytnutých úvěrech.
Ukazatel NWM se vypočte následovně:
Význam | Položka výkazu | |
NLi | Nominální hodnota skupiny Společností poskytnutých úvěrů a zápůjček, jejichž zdrojem je dluhopisový program, s danou dobou do splatnosti ve dnech | Poskytnuté zápůjčky a úvěry |
DTMLi | Počet dnů do splatnosti skupiny poskytnutých úvěrů a zápůjček, jejichž zdrojem je dluhopisový program | Poskytnuté zápůjčky a úvěry |
NBi | Nominální hodnota Skupiny Společností emitovaných dluhopisů s danou dobu do splatnosti ve dnech | Vydané dluhopisy |
DTMBi | Počet dnů do splatnosti skupiny Společností emitovaných dluhopisů | Vydané dluhopisy |
NL | Nominální hodnota všech Společností poskytnutých úvěrů a zápůjček, jejichž zdrojem je dluhopisový program | Poskytnuté zápůjčky a úvěry |
NB | Nominální hodnota všech Společností emitovaných dluhopisů. | Vydané dluhopisy |
n | Počet skupin poskytnutých úvěrů a zápůjček, jejichž zdrojem je dluhopisový program | Poskytnuté zápůjčky a úvěry |
m | Počet skupin emitovaných dluhopisů | Vydané dluhopisy |
Pozn. 1: Pro vyloučení pochybnosti se za Skupinu v kontextu tohoto
ukazatele považuje množina jednoho
či více úvěrů či zápůjček se stejnou dobou do splatnosti ve dnech, resp.
jednoho či více emitovaných dluhopisů se stejnou dobou do splatnosti
ve dnech.
Pozn. 2: V případě, kdy poskytnutý úvěr či zápůjčka obsahuje možnost prodloužení doby splatnosti z podnětu dlužníka, je za dobu splatnosti tohoto úvěru či zápůjčky považována konečná doba splatnosti. V případě, kdy poskytnutý úvěr či zápůjčka obsahuje možnost prodloužení doby splatnosti z podnětu věřitele (tj. Společnosti), je za dobu splatnosti tohoto úvěru či zápůjčky považován datum první možné splatnosti. V případě, kdy emitovaný dluhopis umožňuje dle příslušného Emisního dodatku předčasné splacení z podnětu Společnosti, je za dobu splatnosti tohoto dluhopisu považováno datum konečné splatnosti dluhopisu.
Ukazatel NWM se bude vypočítávat na základě údajů, které jsou v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví ve znění schváleném EU (IFRS) a bude se ověřovat na základě zveřejněných auditovaných řádných účetních závěrek Společnosti zpětně.
Detail pro výpočet ukazatelů NWIR a NWM:
Protistrana | Nominální hodnota v Kč | Datum splatnosti | Nominální úrok. sazba | Efektivní úrok. sazba | Počet dnů |
CREDITAS Investments SE | 3 221 574 719,92 | 11.02.2025 | 8,60 % | 12,90 % | 42 |
Nominální hodnota poskytnutých úvěrů celkem | 3 221 574 719,92 |
Celková nominální hodnota poskytnutých úvěrů je vykázána ve Výkazu
finanční pozice
k 31. prosinci 2024 na řádku „Poskytnuté zápůjčky a úvěry“ v sekci
Dlouhodobá aktiva, jehož součástí jsou také úroky z poskytnutých úvěrů
splatné za více než 1 rok, a v sekci Krátkodobá aktiva, jehož součástí
jsou také úroky z poskytnutých úvěrů splatné za méně než 1 rok.
Emise | Nominální hodnota prodaných dluhopisů v Kč | Datum splatnosti | Nominální úrok. sazba | Efektivní úrok. sazba | Počet dnů |
UNICAP.INV. VAR/25 | 219 400 000,00 | 01.03.2025 | 8,12 % | 8,12 % | 60 |
UNICAP.INV. VAR/25 | 622 600 000,00 | 18.11.2025 | 7,79 % | 7,79 % | 322 |
2UCINV06 1 6MP/26 | 440 000 000,00 | 20.12.2026 | 7,80 % | 7,80 % | 719 |
UNICAP.INV. VAR/26 | 0,00 | 29.12.2026 | 7,80 % | 7,80 % | 728 |
UNICAP.INV.VAR/29 | 1 000 000 000,00 | 30.05.2029 | 7,75 % | 7,75 % | 1 611 |
UNICAP.INV.VAR/29 | 1 000 000 000,00 | 30.05.2029 | 7,75 % | 9,40 % | 1 611 |
Nominální hodnota prodaných dluhopisů celkem | 3 282 000 000,00 |
Celková nominální hodnota prodaných dluhopisů je vykázána ve Výkazu finanční pozice k 31. prosinci 2024 na řádku „Vydané dluhopisy“ v rámci dlouhodobých závazků a krátkodobých závazků.
Ke dni 31. prosince 2024 byl ukazatel NWIR vypočítán ve výši 0,31 % (k 31. prosinci 2023: 1,98 %) a ukazatel NWM ve výši -1 101,21 (k 31. prosinci 2023: -163,56).
Společnost nesplňuje kritéria daná v §32f Zákona č. 563/1991 Sb. (Zákon o účetnictví) pro stanovení povinnosti účetní jednotky uvádět nefinanční informace a z tohoto důvodu nefinanční informace v souladu se Zákonem o účetnictví neuvádí.
Od konce účetního období končícího 31. prosince 2024 bylo splaceno 176 866 tis. Kč z úvěrového rámce poskytnutého Společností společnosti CREDITAS Investments SE a 34 000 tis. Kč bylo z tohoto úvěrového rámce čerpáno.
Dne 10. února 2025 byla prodloužena splatnost rámcové smlouvy o úvěru poskytnutého Společností (úvěrující) mateřské společnosti CREDITAS Investments SE (úvěrovaný) do 31. října 2025.
Ke dni splatnosti 1. března 2025 byly splaceny dluhopisy emise UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003538100 v celkové nominální hodnotě 800 000 tis. Kč.
Od konce účetního období končícího 31. prosince 2024 nedošlo k žádným dalším událostem, které by měly významný dopad na finanční pozici a finanční výkonnost Společnosti (viz také účetní závěrka 15. Následné události).
Společnost v roce 2024 neměla žádné výdaje na výzkum a vývoj.
Společnost v průběhu roku 2024 nenabyla žádné vlastní akcie ani podíly.
Činnost Společnosti nemá žádný podstatný vliv na životní prostředí, proto nejsou vyvíjeny v této oblasti žádné zvláštní aktivity.
Společnost v roce 2024 neměla žádné aktivity v oblasti pracovně právních vztahů.
Společnost nemá zřízenou žádnou organizační složku v zahraničí.
Adresa: Pobřežní 297/14, Karlín, 186 00 Praha 8
webové stránky: www.unicapital.cz
email: info@unicapital.cz
tel.: 800 91 92 93
(tis. Kč) | Poznámka | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
AKTIVA | |||
Dlouhodobá aktiva | |||
Poskytnuté zápůjčky a úvěry | 6 | 0 | 2 244 424 |
Odložená daňová pohledávka | 5 | 815 | 546 |
Dlouhodobá aktiva celkem | 815 | 2 244 970 | |
Poskytnuté zápůjčky a úvěry | 6 | 3 227 559 | 80 247 |
Ostatní krátkodobá aktiva | 4 390 | 0 | |
Peníze a peněžní ekvivalenty | 7 | 33 002 | 36 048 |
Krátkodobá aktiva celkem | 3 264 951 | 116 295 | |
Aktiva celkem | 3 265 766 | 2 361 265 | |
PASIVA | |||
Vlastní kapitál | |||
Základní kapitál | 8 | 2 000 | 2 000 |
Ostatní kapitálové fondy | 8 | 10 000 | 10 000 |
Nerozdělený zisk/Neuhrazená ztráta | 8 | 3 679 | 2 104 |
Vlastní kapitál celkem | 15 679 | 14 104 | |
Dlouhodobé závazky | |||
Vydané dluhopisy | 9 | 2 392 020 | 2 300 000 |
Dlouhodobé závazky celkem | 2 392 020 | 2 300 000 | |
Krátkodobé závazky | |||
Vydané dluhopisy | 9 | 856 751 | 44 217 |
Závazky z obchodního styku a jiné závazky | 10 | 1 221 | 1 904 |
Splatný daňový závazek | 5 | 95 | 1 040 |
Krátkodobé závazky celkem | 858 067 | 47 161 | |
Závazky celkem | 3 250 087 | 2 347 161 | |
Vlastní kapitál a závazky celkem | 3 265 766 | 2 361 265 |
(tis. Kč) | Poznámka | 2024 | 2023 |
Úrokové výnosy vyčíslené metodou efektivní úrokové sazby | 6 | 271 395 | 164 617 |
Ostatní výnosy | 3 | 0 | |
Administrativní náklady | 4 | -3 959 | -4 573 |
Úrokové náklady z vydaných dluhopisů | 9 | -264 511 | -152 620 |
Očekávané úvěrové ztráty | 6 | -1 007 | -2 335 |
Zisk před zdaněním za období | 1 921 | 5 089 | |
Daň z příjmů | 5 | -346 | -494 |
Zisk po zdanění za období | 1 575 | 4 595 | |
Úplný výsledek za období | 1 575 | 4 595 |
(tis. Kč)
|
Základní kapitál | Ostatní kapitálové fondy | Nerozdělený zisk/ Neuhrazená ztráta | Celkem |
Stav k 1. lednu 2023 | 2 000 | 5 000 | - 2 491 | 4 509 |
Úplný výsledek za období | 0 | 0 | 4 595 | 4 595 |
Příplatek do ostatních kapitálových fondů | 0 | 5 000 | 0 | 5 000 |
Stav k 31. prosinci 2023 | 2 000 | 10 000 | 2 104 | 14 104 |
Úplný výsledek za období | 0 | 0 | 1 575 | 1 575 |
Stav k 31. prosinci 2024 | 2 000 | 10 000 | 3 679 | 15 679 |
Struktura vlastního kapitálu je uvedena v účetní závěrce v Poznámce 8. Vlastní kapitál.
(tis. Kč) | Poznámka | 2024 | 2023 |
Peněžní toky z provozní činnosti | |||
Zisk před zdaněním | 1 921 | 5 089 | |
Úpravy o nepeněžní operace: | |||
Očekávané úvěrové ztráty | 6 | 1 007 | 2 335 |
Čisté úrokové výnosy | 6,9 | -6 883 | -11 997 |
Čistý peněžní tok z provozní činnosti před změnami pracovního kapitálu | -3 955 | -4 573 | |
Změny stavu nepeněžních složek pracovního kapitálu: | |||
Změna stavu krátkodobých pohledávek a ostatních aktiv | -4 390 | 0 | |
Změna stavu krátkodobých závazků | 10 | -683 | 890 |
Úroky vyplacené | 9 | -329 758 | -156 579 |
Úroky přijaté | 6 | 242 345 | 137 100 |
Zaplacení daň z příjmů | 5 | -1 560 | 0 |
Čistý peněžní tok z provozní činnosti | -98 001 | -23 162 | |
Peněžní toky z investiční činnosti | |||
Zápůjčky a úvěry spřízněným osobám – poskytnuté úvěry | 6 | -1 127 500 | -1 303 000 |
Zápůjčky a úvěry spřízněným osobám – přijaté splátky | 6 | 252 655 | 60 000 |
Čistý peněžní tok z investiční činnosti | -874 845 | -1 243 000 | |
Peněžní toky z finanční činnosti | |||
Vydané dluhopisy – příjem z emise | 9 | 2 159 840 | 1 286 616 |
Vydané dluhopisy – odkup | 9 | -1 190 040 | 0 |
Příplatek do ostatních kapitálových fondů | 8 | 0 | 5 000 |
Čistý peněžní tok z finanční činnosti | 969 800 | 1 291 616 | |
Čisté zvýšení peněžních prostředků | -3 046 | 25 454 | |
Stav peněžních prostředků na počátku období | 7 | 36 048 | 10 594 |
Stav peněžních prostředků na konci období | 7 | 33 002 | 36 048 |
Příloha tvoří nedílnou součást účetní závěrky.
Společnost UNICAPITAL Invest VI a.s. (dále také jako "Společnost") byla zapsána do obchodního rejstříku v České republice dne 27. srpna 2021. Její sídlo se nachází na adrese Praha 8 - Karlín, Pobřežní 297/14, PSČ 186 00.
Jediným, a tudíž 100 % akcionářem Společnosti je společnost CREDITAS Investments SE se sídlem na adrese Praha 8 - Karlín, Pobřežní 297/14, PSČ 186 00, Česká republika, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl H, vložka 2648.
Společnost CREDITAS Investments SE je vrcholovou holdingovou společností investiční skupiny CREDITAS Investments SE (dále také jako "Skupina"), která se zabývá investováním do společností a aktiv především v oblastech distribuce energie, obnovitelných zdrojů energie, realit a zemědělství.
Jediným akcionářem společnosti CREDITAS Investments SE je společnost UNICAPITAL N.V. se sídlem na adrese 1083HJ Amsterdam, De Boelelaan 30, Nizozemsko, zapsaná do nizozemského obchodního rejstříku pod registračním číslem 66551625.
Jediným akcionářem společnosti UNICAPITAL N.V. je společnost CREDITAS B.V., jejímž jediným akcionářem je pan Pavel Hubáček.
Společnost je účelově založenou obchodní firmou pro realizaci dluhopisových programů a poskytování dluhopisových zdrojů formou úvěrů a zápůjček ostatním společnostem ve Skupině.
Současná ekonomická situace zůstává nadále citlivá na geopolitický vývoj ve světě. Vliv na finanční a komoditní trhy, dodavatelské řetězce a klíčové makroekonomické ukazatele s dopadem na podnikání, jako jsou míra inflace, výše úrokových sazeb, volatilita měnových kurzů a další, je stále významný.
Vedení Společnosti zhodnotilo vliv současné ekonomické situace na její podnikání s následujícím závěrem: současná situace nemá výrazný dopad na hospodaření Společnosti. Společnost je účelově založenou obchodní firmou a její hospodaření tak podléhá vlivu hospodaření celé Skupiny. Skupina působí především v konzervativních odvětvích energetiky, realitního trhu a zemědělství. Díky rozložení podnikání Skupiny do různých odvětví je Skupina schopna eliminovat dopad případných vlivů současné ekonomické situace na jednotlivé subjekty Skupiny. Skupina jako celek tak není současnou ekonomickou situací výrazně ovlivněna.
Společnost je akciovou společností založenou a existující podle práva České republiky. Vnitřní systém fungování Společnosti je monistický, Společnost reprezentuje správní rada.
Správní rada je statutárním orgánem, kterému náleží obchodní vedení a dohled nad činností Společnosti. Jedná za Společnost navenek ve všech záležitostech. Správní rada rozhoduje o všech záležitostech společnosti, pokud nejsou zákonem nebo stanovami vyhrazeny do působnosti valné hromady. Správní rada má v souladu s platnými stanovami Společnosti jednoho člena, který je zároveň předsedou správní rady.
Předseda správní rady k 31. prosinci 2024:
Jméno a příjmení | JUDr. Alena Sikorová |
Datum vzniku funkce | 27. srpna 2021 |
Členové výboru pro audit Společnosti jsou k 31. prosinci 2024 následující osoby:
Ing. Josef Holub
Ing. Jana Hrabalová
Ing. Eva Collardová, MBA
Tato účetní závěrka byla sestavena v souladu s účetními standardy IFRS ve znění přijatém Evropskou Unií („IFRS“).
Tato účetní závěrka byla sestavena na základě historických cen. Společnost nedrží ani nevydala finanční nástroje, které by bylo třeba vykazovat v reálné hodnotě. Více informací o způsobu ocenění je uvedeno v poznámce Finanční nástroje.
Tato účetní závěrka je sestavena v českých korunách (Kč), které jsou současně funkční měnou Společnosti. Veškeré finanční informace v této účetní závěrce jsou uvedeny v celých tisících Kč, pokud není uvedeno jinak.
Účetním obdobím pro sestavení této individuální účetní závěrky je období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2024. Srovnatelné údaje obsahují data za účetní období od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023. Běžným účetním obdobím Společnosti je kalendářní rok končící 31. prosincem.
Níže popsané účetní postupy byly použity konzistentně ve všech účetních obdobích vykázaných v této účetní závěrce, není-li uvedeno jinak.
Úrokové výnosy se časově rozlišují, a to odkazem na nesplacenou jistinu s použitím příslušné efektivní úrokové míry, což je sazba, která přesně diskontuje odhadované budoucí peněžní příjmy po očekávanou dobu trvání finančního aktiva na čistou účetní hodnotu tohoto aktiva.
Finanční náklady zahrnují úrokové a emisní náklady na dluhopisy, přijaté úvěry a půjčky a bankovní poplatky. Výpůjční náklady jsou účtovány do zisku nebo ztráty pomocí metody efektivní úrokové míry.
Daň z příjmů zahrnuje splatnou a odloženou daň. Splatná a odložená daň se vykazuje jako náklad nebo výnos a zahrnuje se do zisku nebo ztráty, kromě případů, kdy souvisí s položkami, které se vykazují mimo zisk nebo ztrátu (buď v ostatním úplném výsledku, nebo přímo ve vlastním kapitálu). V tom případě se i daň vykazuje mimo zisk nebo ztrátu, konzistentně se související položkou.
Spřízněnými stranami Společnosti se rozumí:
strany, které přímo nebo nepřímo mohou uplatňovat rozhodující vliv u Společnosti, a společnosti, kde tyto strany mají rozhodující nebo podstatný vliv,
strany, které přímo nebo nepřímo mohou uplatňovat podstatný vliv u Společnosti,
členové statutárních, dozorčích a řídících orgánů Společnosti, nebo její mateřské společnosti a osoby blízké těmto osobám, včetně podniků, kde tito členové a osoby mají podstatný nebo rozhodující vliv,
dceřiné a přidružené společnosti a společné podniky.
Významné transakce a zůstatky se spřízněnými stranami jsou uvedeny v poznámce 12.
Finanční nástroje zahrnují peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty, vydané dluhopisy, poskytnuté úvěry a závazky z obchodních vztahů a ostatní závazky. Společnost nevyužívá derivátové nástroje.
Společnost provádí prvotní zaúčtování úvěrů, půjček a pohledávek ke dni jejich vzniku v reálné hodnotě. Společnost finanční aktivum odúčtuje, když smluvní práva na peněžní toky z finančního aktiva vyprší nebo když převede práva na smluvní peněžní toky transakcí, v jejímž rámci jsou převedena v podstatě všechna rizika a užitky spojené s vlastnictvím finančního aktiva. Společnost odúčtuje finanční závazek, pokud dojde ke splnění, zrušení nebo skončení platnosti její smluvní povinnosti.
Společnost má všechna finanční aktiva klasifikována a oceněna v naběhlé hodnotě.
Společnost oceňuje finanční aktivum v naběhlé hodnotě, pokud jsou splněné obě tyto podmínky:
Finanční aktivum je držené v rámci obchodního modelu, jehož záměrem je držet finanční aktiva s cílem inkasovat smluvní peněžní toky, a
Smluvní podmínky finančního aktiva vedou ve stanovených datech k peněžním tokům, které představují výhradně platby jistiny a úroků z nesplacené sumy jistiny.
Ke stanovení reálné hodnoty finančních nástrojů, pro které nejsou k dispozici informace o cenách externího trhu, se používají techniky ocenění, kterými jsou modely diskontovaných peněžních toků.
Naběhlá hodnota ("AC" – amortized cost) je částka, kterou byl finanční nástroj oceněn při prvotním zaúčtování po odečtení všech splátek jistiny, navýšený o naběhlý úrok a pro finanční aktiva snížený o případné opravné položky na očekávané úvěrové ztráty ("ECL" – expected credit loss). Naběhlé úroky zahrnují amortizaci transakčních nákladů odložených při prvotním zaúčtování a amortizovanou prémii nebo diskont, tj. rozdíl mezi počáteční hodnotou a hodnotou při splatnosti, pomocí metody efektivní úrokové míry. Naběhlé úrokové výnosy a naběhlé úrokové náklady, včetně časově rozlišeného kuponu a amortizované diskontní sazby nebo prémie (včetně případných odložených poplatků při vzniku), nejsou vykazovány samostatně a jsou zahrnuty do účetní hodnoty souvisejících položek v účetní závěrce.
Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty zahrnují peněžní hotovost a vklady na požádání. Bankovní účty a vklady, které jsou splatné na požádání a tvoří nedílnou součást řízení peněžních prostředků Společnosti, jsou pro účely přehledu o peněžních tocích vykázány jako složka peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů.
Společnost provádí prvotní zaúčtování vydaných dluhových cenných papírů ke dni jejich vzniku. Všechny ostatní finanční závazky jsou prvotně zaúčtovány k datu sjednání obchodu, což je datum, kdy se Společnost stane účastníkem smluvních ustanovení daného nástroje.
Společnost odúčtuje finanční závazek, pokud dojde ke splnění, zrušení nebo skončení platnosti jejích smluvních povinností.
Společnost řadí finanční závazky do kategorie ostatní finanční závazky. Tyto finanční závazky jsou prvotně zaúčtovány v reálné hodnotě snížené o veškeré přímo přiřaditelné transakční náklady. Po prvotním zaúčtování jsou tyto finanční závazky oceněny v naběhlé hodnotě s použitím metody efektivní úrokové míry.
Společnost klasifikuje tu část vydaných dluhopisů, jejíž doba splatnosti je kratší než jeden rok vzhledem k datu sestavení účetní závěrky, jako krátkodobou.
Poskytnuté úvěry jsou prvotně zaúčtovány v reálné hodnotě snížené o přiřaditelné transakční náklady. Po prvotním zaúčtování jsou poskytnuté úvěry oceněny v naběhlé hodnotě, přičemž se případný rozdíl mezi pořizovací cenou a hodnotou při splacení zachycuje v zisku nebo ztrátě po dobu půjčky s použitím metody efektivní úrokové míry.
Společnost klasifikuje tu část dlouhodobých úvěrů, jejíž doba splatnosti je kratší než jeden rok vzhledem k datu sestavení účetní závěrky, jako krátkodobou.
Závazky z obchodních vztahů a ostatní závazky jsou vykazovány naběhlou hodnotou. Naběhlá hodnota se vzhledem k jejich krátkodobým splatnostem zpravidla rovná nominální hodnotě.
Kmenové akcie jsou klasifikovány jako vlastní kapitál.
Pro účely znehodnocení finančních aktiv a tvorbu opravných položek Společnost aplikuje, v souladu s účetním standardem IFRS 9, model očekávaných úvěrových ztrát (ECL). Modelování ECL je založeno na klasifikaci finančních aktiv a v prostředí Společnosti, s ohledem na jej činnost, se týká pouze finančních aktiv v naběhlé hodnotě zastoupených poskytnutými úvěry a zápůjčkami.
Pro finanční aktiva, u kterých nedošlo od prvotního zaúčtování k významnému zvýšení úvěrového rizika, stanovuje Společnost opravnou položku ve výši dvanáctiměsíčních ECL.
Pro finanční aktiva, u kterých k významnému zvýšení úvěrového rizika či přímo úvěrovému znehodnocení (selhání) došlo, stanovuje Společnost opravnou položku ve výši celoživotních ECL.
Dvanáctiměsíční ECL jsou částí očekávaných úvěrových ztrát, které vznikají v důsledku selhání finančního aktiva, jež může nastat během 12 měsíců od konce účetního období.
V souladu se standardem IFRS 9, Společnost využívá tři stupně (tzv. „Stages“) snížení hodnoty aktiv.
Všechna finanční aktiva jsou při prvotním zaúčtování, pokud již nejsou znehodnocena, klasifikována ve Stage 1 a nesou opravnou položku ve výši dvanáctiměsíčních očekávaných úvěrových ztrát. Úrokové výnosy z daného finančního aktiva jsou vykazovány na základě efektivní úrokové míry, kde základem je hrubá účetní hodnota finančního instrumentu. Jakmile dojde k významnému zvýšení úvěrového rizika od počátečního zaúčtování, aktivum přechází do Stage 2 a opravná položka je ve výši celoživotních očekávaných úvěrových ztrát. Úrokové výnosy se počítají stejnou metodou jako u aktiv zařazených do Stage 1. Pokud aktivum splní definici defaultu (selhání), přejde do Stage 3. Zde se výnosové úroky počítají z čisté účetní hodnoty.
Finanční aktiva, která jsou oceněna naběhlou hodnotou, jsou vykazována ve výkazu o finanční situaci v účetní hodnotě odpovídající hrubé účetní hodnotě ponížené o opravnou položku.
Posouzení významného zvýšení úvěrového rizika (SICR) je klíčovým faktorem pro zařazení finančního aktiva do jednoho ze tří stupňů („Stages“) určujících výší ECL.
Při posuzování Společnost zohledňuje jak kvantitativní, tak kvalitativní informace, včetně informací od externí ratingové agentury Standard & Poor's (S&P) (absence interních ratingových procesů z důvodů nepřiměřených nákladů a úsilí).
Klíčové ukazatele SICR zahrnují významné zhoršení externího ratingu, nepříznivou změnu v roční pravděpodobnosti selhání, dny po splatnosti, informace o částkách po splatnosti, informaci o restrukturalizaci, insolvenci, úlevě, podvodném jednání nebo informaci o významném zvýšení úvěrového rizika u ostatních finančních nástrojů dlužníka. Při posuzovaní SICR se berou v potaz vnější tržní ukazatele úvěrového rizika i regulatorní a ekonomické prostředí. Bez ohledu na výsledek uvedeného posouzení Společnost předpokládá, že úvěrové riziko související s finančním aktivem významně vzrostlo od data prvotního vykázání v případě, kdy jsou smluvní platby více než 30 dní po splatnosti (pokud Společnost nemá přiměřené a doložitelné informace, které by dokládaly opak).
Posouzení významného zvýšení úvěrového rizika (SICR) a kategorizace finančních aktiv do jednotlivých Stages dle IFRS 9 je vykonáváno na měsíční bázi.
Při přípravě účetní závěrky v souladu s IFRS provádí vedení Společnosti odhady a činí úsudky a předpoklady, které mají vliv na aplikaci účetních postupů a na vykazovanou výši aktiv a závazků, výnosů a nákladů. Skutečné výsledky se od těchto odhadů mohou lišit.
Odhady a příslušné předpoklady se pravidelně prověřují. Opravy účetních odhadů se vykazují v období, ve kterém byl daný odhad opraven (pokud má oprava vliv pouze na příslušné období), nebo v období vytvoření opravy a v budoucích obdobích (pokud má oprava vliv na běžné i budoucí období).
Při uplatňování účetních postupů Společnosti přijalo vedení následující rozhodnutí, odhady a předpoklady s nejvýznamnějším dopadem na hodnoty vykázané v účetní závěrce:
Očekávané úvěrové ztráty jsou zveřejněno v poznámce 11.1 Řízení úvěrového rizika.
Pro období od 1. ledna 2024 jsou nově účinné níže uvedené standardy IFRS, úpravy a interpretace, které jsou relevantní pro Společnost. Nové úpravy neměly významný dopad na sestavení této účetní závěrky.
Úpravy IAS 1 Sestavování a zveřejňování účetní závěrky – Klasifikace závazků jako krátkodobé nebo dlouhodobé
Úpravy IAS 1 Sestavování a zveřejňování účetní závěrky – Dlouhodobé závazky s kovenanty
Úpravy mají dopad pouze na prezentaci závazků jako krátkodobé nebo dlouhodobé ve výkazu o finanční situaci, nikoliv na výši nebo načasování vykázání jakýchkoliv aktiv, závazků, výnosů či nákladů nebo na zveřejněné informace týkající se těchto položek. Úpravy objasňují, že klasifikace závazků na krátkodobé a dlouhodobé vychází z práv existujících ke konci účetního období. Dále upřesňují, že klasifikace není ovlivněna očekáváními, zda účetní jednotka uplatní své právo odložit datum vypořádání závazku, a že existence práv je podmíněna dodržováním kovenantů ke konci účetního období. Úpravy rovněž zavádějí definici „vypořádání“ s cílem objasnit, že vypořádání znamená převod peněz, kapitálových nástrojů a jiných aktiv či služeb protistraně.
Úpravy upřesňují, že pouze kovenanty, které je účetní jednotka povinna dodržovat v účetním období nebo před jeho koncem, ovlivňují její právo odložit vypořádání závazku o alespoň dvanáct měsíců po rozvahovém dni (a proto se musí vzít v potaz při určování, jestli je daný závazek krátkodobý, nebo dlouhodobý). Tyto kovenanty ovlivňují, zda právo ke konci účetního období existuje i v případě, kdy se dodržování kovenantu vyhodnocuje až po rozvahovém dni (např. dodržování kovenantu vycházejícího z finanční situace účetní jednotky k rozvahovému dni se vyhodnocuje až po rozvahovém dni).
Rada IASB dále upřesnila, že právo odložit vypořádání závazku o alespoň dvanáct měsíců po rozvahovém dni není dotčeno, pokud účetní jednotka musí kovenant dodržovat až po skončení účetního období. Pokud je však právo účetní jednotky odložit vypořádání závazku podmíněno dodržováním kovenantu do dvanácti měsíců po skončení účetního období, účetní jednotka musí zveřejnit informace, které umožní uživatelům účetní závěrky posoudit riziko, že závazky budou splatné dvanáct měsíců po skončení účetního období. To by zahrnovalo informace o daných kovenantech (včetně povahy kovenantů a kdy je účetní jednotka povinna je dodržovat), účetní hodnotu souvisejících závazků a případné skutečnosti a okolnosti, které by naznačovaly, že by se účetní jednotka mohla při dodržování kovenantů potýkat s obtížemi.
Do data účetní závěrky byly vydány níže uvedené úpravy standardů IFRS, které čekají na schválení EU a jejich použití není povinné pro účetní období končící 31. prosince 2024. Společnost neočekává, že by uvedené úpravy standardů měly po jejich schválení v EU a nabytí účinnosti měly na Společnost významný dopad.
IFRS 18 – Prezentace a zveřejňování v účetní závěrce – účinné od 1.1.2027
Úpravy IFRS 9 Finanční nástroje a IFRS 7 Finanční nástroje: Zveřejnění – Úpravy klasifikace a oceňování finančních nástrojů – účinné od 1.1.2026
Administrativní náklady lze rozčlenit na:
(tis. Kč) | 2024 | 2023 |
Audit | 545 | 1 121 |
Účetní služby | 231 | 213 |
Administrace dluhopisů* | 2 556 | 1 970 |
Finanční služby | 432 | 271 |
Ostatní provozní náklady | 63 | 53 |
Právní a notářské služby | 132 | 945 |
Celkem | 3 959 | 4 573 |
*náklady za průběžnou správu dluhopisů (obsahuje administrativní činnosti související s dluhopisy – obstaravatele plateb, agenta pro výpočty, kotačního agenta, plnění zákonem stanovených reportovacích povinností a další související činnosti příslušející administrátorovi).
Předseda správní rady a členové výboru pro audit nejsou z titulu své funkce Společností odměňováni.
Daňový náklad lze analyzovat následovně:
(tis. Kč) | 2024 | 2023 |
Splatná daň | -615 | -1 040 |
Odložená daň | 269 | 546 |
Celkem | -346 | -494 |
Sesouhlasení splatné daně:
(tis. Kč) | 2024 | 2023 |
Zisk (+) / Ztráta (-) před zdaněním: | 1 921 | 5 089 |
Očekávané úvěrové ztráty | 1 007 | 2 335 |
Použití daňových ztrát minulých období | 0 | -1 950 |
Základ daně | 2 928 | 5 474 |
Splatná daň | -615 | -1 040 |
Odložená daň byla vypočtena s použitím sazby daně 21 % (daňová sazba pro účetní období započaté 1. ledna 2025 a později).
Odloženou daňovou pohledávku lze analyzovat následovně:
(tis. Kč) | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
Odložená daňová pohledávka z titulu: | ||
Očekávané úvěrové ztráty | 815 | 546 |
Odložená daňová pohledávka celkem | 815 | 546 |
Společnost provádí úsudky a odhady ohledně odložené daňové pohledávky na základě zkušeností z minulých období a jiných faktorů, které se v daném případě považují za relevantní. Toto posouzení je založeno na očekávaných předpokladech a v budoucnu se může měnit podle vývoje aktuální situace.
Efektivní daňovou sazbu lze analyzovat následovně:
(tis. Kč) | 2024 | 2023 |
Ztráta před zdaněním | 1 921 | 5 089 |
Daň z příjmů vypočítaná zákonnou sazbou 21 % (2023: 19 %) | -403 | 967 |
Dopad změny sazby daně na výši odložené daňové pohledávky | 57 | 0 |
Dopad použití daňových ztrát minulých období | 0 | - 370 |
Dopad vykázání odložené daňové pohledávky, která měla být rozeznána v předchozích letech | 0 | -103 |
Daň z příjmů celkem | -346 | -494 |
Všechny úvěry poskytnuté Společností byly poskytnuty do Skupiny.
(tis. Kč) | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
Dlouhodobá aktiva | 0 | 2 244 424 |
Dlouhodobé úvěry – část splatná za více než 1 rok | 0 | 2 247 300 |
Roční očekávané úvěrové ztráty | 0 | -2 876 |
Krátkodobá aktiva | 3 227 559 | 80 247 |
Krátkodobé úvěry – krátkodobá část splatná do 1 roku | 3 231 442 | 80 247 |
Roční očekávané úvěrové ztráty | -3 883 | 0 |
Poskytnuté úvěry celkem | 3 227 559 | 2 324 671 |
Reálná hodnota poskytnutého úvěru k 31. prosinci 2024 činí 3 239 110 tis. Kč (k 31. prosinci 2023: 2 342 034 tis. Kč). Reálná hodnota byla stanovena na bázi diskontovaných očekávaných peněžních toků, což odpovídá v hierarchii oceňování úrovni 2. Hodnota diskontního faktoru odpovídá bezrizikové výnosové křivce a rizikové přirážce společnosti. Úvěr byl klasifikován podle IFRS 9 ve stádiu 1. Úvěr není zajištěn. Úvěrové riziko je popsáno v poznámce 11.1 Řízení úvěrového rizika.
Úvěr poskytnutý Společností byl poskytnut do Skupiny. K 31. prosinci 2024 byla hodnota poskytnutých úvěrů 3 231 442 tis. Kč (31. prosinci 2023: 2 327 547 tis. Kč). Celkově se v průběhu roku 2024 hodnota úvěru zvýšila o 903 895 tis. Kč. Čerpáno z úvěrového rámce bylo 1 127 500 tis. Kč a splaceno 257 655 tis. Kč. Na úrocích bylo splaceno 242 345 tis. Kč. Naběhlé úroky činily 271 395 tis. Kč.
K 31. prosinci 2023 byla hodnota poskytnutých úvěrů 2 327 547 tis. Kč (31. prosinci 2022: 1 057 030 tis. Kč). Celkově se v průběhu roku 2023 hodnota úvěru zvýšila o 1 270 517 tis. Kč. Čerpáno z úvěrového rámce bylo 1 303 000 tis. Kč a splaceno 60 000 tis. Kč. Na úrocích bylo splaceno 137 100 tis. Kč. Naběhlé úroky činily 164 617 tis. Kč.
Pro účely sestavení výkazu peněžních toků peněžní prostředky zahrnují peníze v pokladně a na bankovních účtech. Zůstatek peněžních prostředků ke konci období vykázaný ve výkazu peněžních toků lze odsouhlasit na příslušné položky výkazu finanční pozice následovně:
(tis. Kč) | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
Peníze na bankovních účtech | 33 002 | 36 048 |
Peněžní prostředky celkem | 33 002 | 36 048 |
Společnost k 31. prosinci 2024 drží, a také k 31. prosinci 2023 držela, peníze na bankovních účtech bank J&T BANKA, a.s. a Banka CREDITAS a.s., pro které není k dispozici credit rating. Peněžní prostředky v celkové výši 33 002 tis. Kč (k 31. prosinci 2023: 36 048 tis. Kč), které jsou uloženy v těchto bankovních domech, jsou splatné na požádání. Koncentrace rizika z peněz držených na bankovních účtech k 31. prosinci 2024 je 4 % Banka CREDITAS a.s., 96 % J&T BANKA, a.s. (2023: 99 % Banka CREDITAS a.s., 1 % J&T BANKA, a.s.).
Veškeré peněžní prostředky jsou v rámci IFRS 9 vykázány ve stádiu 1.
Peněžní prostředky byly vykázány v zůstatkové hodnotě a toto ocenění se vzhledem k jejich okamžité likviditě významně neliší od jejich reálné hodnoty, stanovené na bázi diskontovaných očekávaných peněžních toků. Úvěrové riziko je popsáno v poznámce 11.1 Řízení úvěrového rizika.
Společnost je plně vlastněna společností CREDITAS Investments SE se sídlem na adrese Praha 8 - Karlín, Pobřežní 297/14, PSČ 186 00, Česká republika, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl H, vložka 2648.
Jediným akcionářem společnosti CREDITAS Investments SE je společnost UNICAPITAL N.V., která je společností založenou dle právních předpisů Nizozemského království, zapsaná do nizozemského obchodního rejstříku 27. července 2016. Jediným akcionářem společnosti UNICAPITAL N.V. je společnost CREDITAS B.V., sídlící rovněž v Nizozemském království. Konečným vlastníkem Skupiny, který 100% podílem na základním kapitálu a 100% podílem na hlasovacích právech ovládá CREDITAS B.V., je pan Pavel Hubáček.
Povaha kontroly jediného akcionáře je pouze vlastnická. Mezi
akcionářem jako ovládající osobou
a Společností nebyla uzavřena žádná ovládací ani jiná obdobná smlouva.
Obchodní vedení Společnosti
a kontrola je na úrovni Společnosti prováděna správní radou. Členové
volených orgánů jsou nezávislí na osobě jediného akcionáře. Žádná
opatření, která mají zajistit, aby nebylo zneužito kontroly ze strany
jediného akcionáře, proto nebyla přijata.
Základní kapitál Společnosti je představován jedním kusem kmenové akcie se jmenovitou hodnotou 2 000 tis. Kč, drženou společností CREDITAS Investments SE. Akcie společnosti zní na jméno a má listinnou podobu. Za sledované období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2024 nedošlo ke změně ve výši základního kapitálu ani odkupu vlastních akcií. Základní kapitál je plně splacen.
S akciemi Společnosti jsou spojena práva a povinnosti vyplývající
z obecně závazných právních předpisů a stanov. Akcionář má zejména právo
účastnit se valné hromady, hlasovat na ní, požadovat a dostat
na ní vysvětlení záležitostí týkajících se Společnosti nebo jí
ovládaných osob, je-li takové vysvětlení potřebné pro posouzení obsahu
záležitostí zařazených na valnou hromadu nebo pro výkon jeho
akcionářských práv na ní, a uplatňovat návrhy a protinávrhy
k záležitostem zařazeným na pořad valné hromady. Akcionář má právo na
podíl na zisku Společnosti (dividendu), který valná hromada schválila
k rozdělení mezi akcionáře.
Dne 28. června 2024 schválil jediný akcionář Společnosti účetní závěrku za rok 2023 a rozhodl o převedení vzniklého zisku ve výši 4 595 tis. Kč na účet nerozdělených zisků minulých let.
Společnost není povinna dodržovat žádné externí předpisy stanovené požadavky na kapitál, včetně požadavků na solventnost či kapitálovou přiměřenost. V případě, že celková ztráta společnosti na základě účetní závěrky dosáhla takové výše, že při jejím uhrazení z disponibilních zdrojů společnosti by neuhrazená ztráta dosáhla poloviny základního kapitálu, je správní rada povinna svolat valnou hromadu a navrhnout zrušení Společnosti nebo přijetí jiného vhodného opatření.
V roce 2022 a 2023 byly emitovány celkem čtyři emise zaknihovaných dluhopisů v celkové nominální hodnotě 2 800 000 tis. Kč.
V roce 2024 byla emitována jedna emise dluhopisů druhého dluhopisového programu. K datu 30. května 2024 byly emitovány zaknihované dluhopisy emise UNICAP.INV.VAR/29 v celkovém objemu 2 000 000 tis. Kč a datem splatnosti 30. května 2029. Dluhopisy byly přijaty k obchodování na Burze cenných papírů Praha.
Společnost v roce 2024 nabízela dluhopisy v celkovém objemu 4 800 000 tis. Kč (k 31. prosinci 2023: 2 800 000 tis. Kč). Z tohoto objemu nebyly k 31. prosinci 2024 v držení klientů dluhopisy v hodnotě 1 518 000 tis. Kč (k 31. prosinci 2023: 500 000 tis. Kč), a proto nejsou závazkem Společnosti. Výsledná nominální hodnota prodaných dluhopisů k 31. prosinci 2024 tak činí 3 282 000 tis. Kč (k 31. prosinci 2023: 2 300 000 tis. Kč).
(tis. Kč) | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
Vydané dluhopisy | ||
Emitované dluhopisy brutto | 4 800 000 | 2 800 000 |
Neupsaná část emitovaných dluhopisů, zaniklé dluhopisy | -1 518 000 | -500 000 |
Upsaná část emitovaných dluhopisů | 3 282 000 | 2 300 000 |
Naběhlý úrok | 32 459 | 43 726 |
Nakoupený alikvotní úrokový výnos | -6 332 | 491 |
Diskont | -59 356 | 0 |
Vydané dluhopisy celkem | 3 248 771 | 2 344 217 |
(tis. Kč) | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
Struktura vydaných dluhopisů (v nominální hodnotě) | ||
Vydané dluhopisy – dlouhodobé | ||
Dluhopisy se zůstatkovou dobou splatnosti 1-5 let | 2 440 000 | 2 300 000 |
Část diskontu se splatností 1-5 let | -47 980 | 0 |
Vydané dluhopisy – dlouhodobé celkem | 2 392 020 | 2 300 000 |
Vydané dluhopisy – krátkodobé | ||
Dluhopisy se zůstatkovou dobou splatnosti < 1 rok | 842 000 | 0 |
Úroky splatné do 1 roku | 26 127 | 44 217 |
Část diskontu splatná do 1 roku | -11 376 | 0 |
Vydané dluhopisy – krátkodobé celkem | 856 751 | 44 217 |
Vydané dluhopisy celkem | 3 248 771 | 2 344 217 |
Reálná hodnota prodaných dluhopisů k 31. prosinci 2024 činí 3 269 739 tis. Kč (k 31. prosinci 2023: 2 315 747 tis Kč). Reálná hodnota byla vypočítána s použitím bezrizikové výnosové křivky a rizikové přirážky Společnosti. Toto ocenění odpovídá v hierarchii oceňování úrovni 2.
Rozpis jednotlivých emisí s uvedením splatností a celkovou nominální hodnotou upsaných dluhopisů k 31. prosinci 2024:
ISIN | Pohyblivá úroková sazba | Datum splatnosti | Nominální hodnota (tis. Kč) |
Zaknihovaná forma | |||
CZ0003538100 | 6M PRIBOR + 4 % | 01/03/2025 | 219 400 |
CZ0003545527 | 6M PRIBOR + 4 % | 18/11/2025 | 622 600 |
CZ0003557159 | 6M PRIBOR + 4 % | 29/12/2026 | 0 |
CZ0003561904 | 6M PRIBOR + 4 % | 30/05/2029 | 2 000 000 |
Imobilizovaná forma | |||
CZ0003557167 | 6M PRIBOR + 4 % | 20/12/2026 | 440 000 |
Celkem upsané dluhopisy | 3 282 000 |
Dluhopisy jsou úročeny pohyblivou úrokovou sazbou. Pohyblivá úroková sazba je pro každé výnosové období určena ve výši odpovídající hodnotě Referenční sazby PRIBOR 6M stanovené dva pracovní dny před počátkem příslušného výnosového období, ke kterému se vztahuje, zvýšené o marží ve výši 4 % p.a. Počátky výnosových období pro dluhopisy emise ISIN CZ0003538100 jsou stanoveny na dny 1.3. a 1.9., počátky výnosových období pro dluhopisy emise ISIN CZ0003545527 jsou stanoveny na dny 18.11. a 18.5., počátky výnosových období pro dluhopisy emise ISIN CZ0003557167 jsou stanoveny na dny 20.6. a 20.12., počátky výnosových období pro dluhopisy ISIN CZ0003557159 jsou stanoveny na 29.6. a 29.12. a počátky výnosových období pro dluhopisy ISIN CZ0003561904 jsou stanoveny na 30.5. a 30.11.
Rekonciliace finančních závazků ve výkazu peněžních toků je uvedena v tabulce níže:
(tis. Kč) | Vydané dluhopisy – dlouhodobé | Vydané dluhopisy – krátkodobé | Vydané dluhopisy celkem |
31. prosince 2023 | 2 300 000 | 44 217 | 2 344 217 |
Prodej/zpětný odkup dluhopisů | 1 940 000 | -902 800 | 1 037 200 |
Výplata úroku | 0 | -329 758 | -329 758 |
Diskont | -47 980 | -19 420 | -67 400 |
Nepeněžní transakce | |||
Dluhopisy < 1 rok | -1 800 000 | 1 800 000 | 0 |
Naběhlý úrok | 0 | 256 468 | 256 468 |
Amortizace diskontu | 0 | 8 044 | 8 044 |
31. prosince 2024 | 2 392 020 | 856 751 | 3 248 771 |
(tis. Kč) | Vydané dluhopisy – dlouhodobé | Vydané dluhopisy – krátkodobé | Vydané dluhopisy celkem |
31. prosince 2022 | 1 029 400 | 32 160 | 1 061 560 |
Prodej dluhopisů | 1 270 600 | 16 016 | 1 286 616 |
Výplata úroku | 0 | -156 579 | -156 579 |
Nepeněžní transakce | |||
Naběhlý úrok | 0 | 152 620 | 152 620 |
31. prosince 2023 | 2 300 000 | 44 217 | 2 344 217 |
Transakce vyplývající z prodeje dluhopisů za aktuální i minulé účetní období jsou promítnuty ve Výkazu peněžních toků.
Zaplacení jmenovité hodnoty a výnosu dluhopisů není zajištěno.
Vlastníci dluhopisů mohou za určitých podmínek požadovat nebo rozhodnout o jejich předčasném splacení. Jedná se o tzv. případy neplnění závazků, které jsou představovány:
neplacení – prodlení jakékoliv platby v souvislosti s dluhopisy o déle než 30 pracovních dní
porušení jiných povinností a dluhů (zejm. Alternativních výkonnostních ukazatelů, blíže specifikované níže)
platební neschopnost (úpadek, insolvence atp.)
likvidace – je vydáno pravomocné rozhodnutí nebo přijato usnesení valné hromady o zrušení Společnosti likvidací
křížové porušení – porušení podmínek na jiných dluzích či závazcích Společnosti ve výši přesahující 5 mil. Kč
výkon rozhodnutí – exekuční řízení na vymožení pohledávky ve výši přesahující 5 mil. Kč
realizace zajištění – jakýkoliv věřitel učiní úkon k realizaci zajištění
v případech kdy schůze věřitelů souhlasila se změnou zásadní povahy ve vztahu k dluhopisům a daný držitel s touto změnou nesouhlasí, na schůzi věřitelů hlasoval proti změně nebo se schůze nezúčastnil.
Společnost využívala ve své činnosti dva ukazatele. Prvním ukazatelem je Čistá Vážená Sazba (dále jen "NWIR") a druhým ukazatelem je Čistá Vážená Splatnost (dále jen "NWM").
Čistá Vážená Sazba (dále jen "NWIR") představuje rozdíl mezi průměrnou úrokovou sazbou, kterou jsou úročeny zápůjčky a úvěry poskytované Společností a průměrnou úrokovou sazbou, kterou Emitent úročí vydávané dluhopisy
Společnost používá ukazatel Čistá vážená sazba, protože tento ukazatel vypovídá o schopnosti Společnosti zhodnotit získané finanční prostředky od investorů tak, aby byla Společnost schopna pokrýt jednak náklady spojené se svou činností, tak zároveň dostát svým závazkům vůči investorům. Udržování ukazatele Čistá vážená sazba na úrovni minimálně 0,30 % zaručuje, že vážená úroková sazba výnosových úroků z investovaných finančních prostředků do Skupiny je minimálně o 0,30% vyšší, než je výše vážené úrokové sazby nákladových úroků z emitovaných dluhopisů.
Čistá Vážená Splatnost (dále jen "NWM")
představuje rozdíl mezi průměrným počtem dnů
do splatnosti zápůjček a úvěrů poskytovaných Společností a průměrným
počtem dnů do splatnosti vydávaných dluhopisů
Společnost používá ukazatel Čistá vážená splatnost, protože tento ukazatel vypovídá o schopnosti Společnosti mít k dispozici dostatečně včas finanční prostředky na splacení dluhopisů. Udržování ukazatele Čistá vážená splatnost maximálně v hodnotě 0 (slovy: nula) zaručuje, že vážená splatnost poskytnutých úvěrů bude vždy nižší než vážená splatnost emitovaných dluhopisů.
Tyto podmínky jsou podrobněji vymezeny v základním prospektu dluhopisů a konečných emisních podmínkách.
Tyto podmínky k 31. prosinci 2024 ani 2023 nenastaly.
Výnosy z dluhopisů jsou zdaňovány v souladu se zákonem č. 586/1992 Sb. o dani z příjmu, ve znění pozdějších předpisů. Při splacení jmenovité hodnoty a výplaty úrokových výnosů jsou tam, kde to vyžadují zákony České republiky, z plateb držitelům dluhopisů sráženy příslušné srážkové daně.
(tis. Kč) | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
Obchodní závazky | ||
Závazky k podnikům ve Skupině | 264 | 977 |
Ostatní závazky z obchodního styku | 957 | 927 |
Celkem závazky z obchodních vztahů a ostatní závazky | 1 221 | 1 904 |
Tyto závazky jsou krátkodobé a před lhůtou splatnosti.
Závazky byly vykázány v naběhlé hodnotě a toto ocenění se významně neliší od ocenění reálnou hodnotou.
Riziko je přirozenou součástí aktivit Společnosti a jeho řízení společně s řízením kapitálu je zásadní pro finanční výsledky Společnosti. Proces řízení rizik v Společnosti má za cíl dosáhnutí optimální úrovně rizika za předpokladu dodržení daných požadavků (zejména s ohledem na požadovaný výnos) a omezení vyplývajících zejména ze smluvní dokumentace, právních předpisů či požadavku regulátorů.
Odpovědnost za nastavení rámce řízení rizik a dohled nad jeho uplatňováním má Správní rada Společnosti, která je podporována Výborem pro audit, který hodnotí účinnost systému řízení rizik.
Společnost je s ohledem na činnost, kterou vykonává, vystavena zejména riziku úvěrovému, riziku likvidity a tržnímu riziku. S ohledem na činnost Společnosti, která je omezená pouze na realizaci dluhopisového programu a následného financování dceřiných společností Skupiny formou úvěrů či zápůjček, je Společnost vystavená těmto rizikům pouze v omezené míře.
S ohledem na skutečnost, že činnost Společnosti je zaměřena na financování potřeb Skupiny a je jako účelově založená společnost závislá na potřebách ostatních subjektů v rámci Skupiny, nemá Společnost stanovenou vlastní politiku zodpovědného přístupu v environmentální a sociální oblasti a oblasti správy a řízení společnosti (tj. ESG). Společnost nicméně bere v potaz rozšiřující se integraci ESG témat do regulace ať už v oblasti vlastního podnikání, tak v rámci jednotlivých oblastí podnikání Skupiny. Společnost rovněž vnímá, že oblasti podnikání Skupiny patří mezi oblasti se značnou expozicí vůči klimatickým rizikům a zohledňuje je v rámci vlastního řízení rizik.
Úvěrové riziko je rizikem ztráty ze selhání protistrany (dlužníka) tím, že nedostojí svým závazkům podle podmínek smlouvy, na základě které se Společnost stala věřitelem smluvní strany.
Úvěrové riziko je, z důvodu potenciálního dopadu do kapitálu a na zisk Společnosti, považováno za významné a je Společností pečlivě monitorováno a řízeno s využitím informací od ratingové agentury Standard & Poor's (S&P). Úvěrové riziko je v prostředí Společnosti měřeno zejména prostřednictvím vyhodnocování kvality úvěrového portfolia a ověřování dostatečné tvorby opravných položek.
Skladba aktiv Společnosti odpovídá faktu, že Společnost prakticky neprovádí vlastní podnikatelskou činnost a provozuje pouze financování Skupiny.
Hlavním aktivem Společnosti je úvěr poskytnutý mateřské společnosti. K 31.12.2023 byl hlavním aktivem Společnosti úvěr poskytnutý společnosti UNICAPITAL N.V.
Dalšími finančními aktivy jsou zůstatky na bankovních účtech a pokladní hotovost, kde je úvěrové riziko výrazně omezeno vzhledem ke skutečnosti, že protistranami jsou banky s vysokou úvěrovou bonitou. Společnost neočekává žádné ztráty z neplnění závazku těmito protistranami. Z tohoto důvodu je dopad snížení hodnoty peněžních prostředků nemateriální.
Přehled finančních aktiv:
(tis. Kč) | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
Úvěry spřízněným stranám (Pozn. 6, 12) bez zohlednění znehodnocení | 3 231 442 | 2 327 547 |
Ostatní aktiva | 4 390 | 0 |
Peněžní ekvivalenty | 33 002 | 36 048 |
Celkem | 3 268 834 | 2 363 595 |
Pro účely znehodnocení finančních aktiv a tvorbu opravných položek Společnost aplikuje, v souladu s účetním standardem IFRS 9, model očekávaných úvěrových ztrát (ECL).
V souladu se standardem IFRS 9, Společnost využívá tři stupně (tzv. „Stages“) snížení hodnoty aktiv, do kterých zařazuje finanční aktiva:
neselhaná finanční aktiva bez významného zvýšení úvěrového rizika (tzv. Stage 1)
neselhaná finanční aktiva s významným zhoršením úvěrového rizika (tzv. Stage 2)
selhaná finanční aktiva (Stage 3)
Posouzení významného zvýšení úvěrového rizika (SICR) je klíčovým faktorem pro zařazení finančního aktiva do jednoho ze tří stupňů určujících výší ECL a v prostředí Společnosti je vykonáváno na měsíční bázi. Při posuzování Společnost zohledňuje jak kvantitativní, tak kvalitativní informace. Klíčové ukazatele SICR zahrnují významné zhoršení externího ratingu, nepříznivou změnu v roční pravděpodobnosti selhání, dny po splatnosti, informace o částkách po splatnosti, informaci o restrukturalizaci, insolvenci, úlevě, podvodném jednání nebo informaci o významném zvýšení úvěrového rizika u ostatních finančních nástrojů dlužníka. Při posuzovaní SICR se berou v potaz vnější tržní ukazatele úvěrového rizika, regulatorní a ekonomické prostředí.
V souladu se standardem IFRS 9, společnost vyčísluje ECL pomocí následujícího vzorce: pravděpodobnost selhání (PD – Probability of default) x ztrátovost v selhání (LGD – Loss given default) x expozice v okamžiku selhání (EAD – Exposure at default). Z důvodu absence lokálního ratingového systému, jsou jako vstup pro PD využívány ratingové stupně, vytvářené externí mezinárodní ratingovou agenturou Standard & Poor's odpovídající odvětvím ve kterých dlužníci působí. Parametr LGD je aproximován regulatorně stanovenou hodnotou pro neretailové nezajištěné expozice (podle F-IRB). EAD vychází z aktuální expozice vůči dané protistraně.
Pro finanční aktiva, u kterých nedošlo od prvotního zaúčtování k významnému zvýšení úvěrového rizika, stanovuje Společnost opravnou položku ve výši dvanáctiměsíčních ECL. Pro finanční aktiva, u kterých k významnému zvýšení úvěrového rizika či přímo úvěrovému znehodnocení (selhání) došlo, stanovuje Společnost opravnou položku ve výši celoživotních ECL.
K 31. prosinci 2024 Společnost neevidovala žádná významná zhoršení úvěrového rizika, znehodnocená finanční aktiva nebo finanční aktiva po splatnosti. V souladu s interní metodikou výpočtu ECL, která byla revidovaná k 30. červnu 2024, byl úvěru poskytnutému společnosti CREDITAS Investments SE přirazen rating BB, kterému odpovídalo PD ve výši 0,29 %. Parametr LGD byl pro účely výpočtu opravných položek dle IFRS 9 aproximován regulatorně stanovenou hodnotou 45 %. Diskontní sazbou použitou při výpočtu ECL je původní efektivní úroková míra nebo v případě její absence kontraktuální úroková sazba.
Hodnoty parametrů PD, LGD k 31. prosinci 2024
Protistrana (31.prosince 2024) | Rating | PD | LGD |
CREDITAS Investments SE | BB | 0,29 % | 45 % |
Hodnoty parametrů PD, LGD k 31. prosinci 2023:
Protistrana (31.prosince 2023) | Rating | PD | LGD |
UNICAPITAL N.V. | BB | 0,31 % | 45 % |
Stupně znehodnocení finančních aktiv:
31. prosince 2024 (tis. Kč) | Zůstatková hodnota úvěru (gross) |
Znehodnocení | Zůstatková hodnota úvěru (netto) |
Stupeň 1 | 3 231 442 | -3 883 | 3 227 559 |
Stupeň 2 | 0 | 0 | 0 |
Stupeň 3 | 0 | 0 | 0 |
Celkem | 3 231 442 | -3 883 | 3 227 559 |
31. prosince 2023 (tis. Kč) | Zůstatková hodnota úvěru (gross) |
Znehodnocení | Zůstatková hodnota úvěru (netto) |
Stupeň 1 | 2 327 547 | -2 876 | 2 324 671 |
Stupeň 2 | 0 | 0 | 0 |
Stupeň 3 | 0 | 0 | 0 |
Celkem | 2 327 547 | -2 876 | 2 324 671 |
Meziroční změny ve výši očekávaných úvěrových ztrát:
(tis. Kč) | |
Znehodnocení k 31. prosinci 2023 | 2 876 |
Snížení/zvýšení expozice | 1 275 |
Aktualizace PD | -268 |
Znehodnocení k 31. prosinci 2024 | 3 883 |
(tis. Kč) | |
Znehodnocení k 31. prosinci 2022 | 541 |
Snížení/zvýšení expozice | 652 |
Změna metodiky | 1 683 |
Znehodnocení k 31. prosinci 2023 | 2 876 |
Citlivostní analýza – různé pravděpodobnosti selhání (PD) za předpokladu LGD ve výši 45%
Analýza citlivosti bere v úvahu změny způsobené různými hodnotami PD. Při zvýšení hodnoty PD na dvojnásobnou hodnotu 0,58 % by minimální očekávaná úvěrová ztráta činila 7 766 tis Kč.
Citlivostní analýza – pro různé hodnoty LGD za předpokladu PD ve výši 0,29%
Analýza citlivosti bere v úvahu změny způsobené různými hodnotami LGD. Při snížení LGD na hodnotu 35 % by očekávaná úvěrová ztráta činila 3 020 tis. Kč. Při zvýšení LGD na hodnotu 75 % by očekávaná úvěrová ztráta činila 6 472 tis. Kč.
Tržní riziko je riziko ztráty Společnosti vyplývající ze změn cen, kurzů a sazeb na finančních trzích. Jedná se o souhrnný pojem pro úrokové, měnové, akciové riziko a jiná rizika spojená s pohybem tržních cen.
Úrokové riziko je riziko možné ztráty plynoucí z otevřených úrokových pozic, kdy nepříznivé změny tržních úrokových sazeb mohu vést k snížení čistého úrokového příjmu nebo ke snížení tržní hodnoty aktiv a pasiv.
Vzhledem ke struktuře úročených aktiv a pasiv mající různá data přecenění nebo splatnosti, je Společnost vystavena úrokovému riziku. S ohledem na smluvní podmínky a dodržování plnění stanovených alternativních výkonnostních ukazatelů (NWIR – čistá vážená sazba a NWM – čistá vážená splatnost), je vystavení Společnosti vůči úrokovému riziku výrazným způsobem omezeno. Podrobnosti k výpočtu alternativních výkonnostních ukazatelů NWIR a NWM a jejich aktuální hodnoty k rozvahovému dni jsou uvedeny ve výroční finanční zprávě, v části Alternativní výkonnostní ukazatele.
Dluhopisy emitované Společností (UNICAP.INV.VAR/25 ISIN CZ0003538100, UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003545527, 2UCINV06 1 MP4/26 ISIN CZ0003557167, UNICAP.INV. VAR/26 ISIN CZ0003557159, UNICAP.INV. VAR/29 ISIN CZ0003561904) jsou úročeny pohyblivou úrokovou sazbou. Pohyblivá úroková sazba je pro každé výnosové období určena ve výši odpovídající hodnotě referenční sazby PRIBOR 6M stanovené dva pracovní dny před počátkem příslušného výnosového období, ke kterému se vztahuje, zvýšené o marží ve výši 4 % p.a. (vyjádřeno vzorcem: PRIBOR 6M + 4 % p.a.).
Datum emise UNICAP.INV.VAR/25 - ISIN CZ0003538100 je 01.03.2022. Den konečné splatnosti je 01.03.2025. Úrokové výnosy jsou vypláceny za každé výnosové období pololetně zpětně vždy k 01.03. a k 01.09. příslušného kalendářního roku.
Datum emise UNICAP.INV.VAR/25 - ISIN CZ0003545527 je 18.11.2022. Den konečné splatnosti je 18.11.2025. Úrokové výnosy jsou vypláceny za každé výnosové období pololetně zpětně vždy k 18.11. a k 18.05. příslušného kalendářního roku.
Datum emise 2UCINV06 1 MP4/26 - ISIN CZ0003557167 je 20.12.2023. Den konečné splatnosti je 20.12.2026. Úrokové výnosy jsou vypláceny za každé výnosové období pololetně zpětně vždy k 20.12. a k 20.06. příslušného kalendářního roku.
Datum emise UNICAP.INV.VAR/26 - ISIN CZ0003557159 je 29.12.2023. Den konečné splatnosti je 29.12.2026. Úrokové výnosy jsou vypláceny za každé výnosové období pololetně zpětně vždy k 29.12. a k 29.06. příslušného kalendářního roku.
Datum emise UNICAP.INV.VAR/26 - ISIN CZ0003561904 je 30.05.2024. Den konečné splatnosti je 30.05.2029. Úrokové výnosy jsou vypláceny za každé výnosové období pololetně zpětně vždy k 30.05. a k 30.11. příslušného kalendářního roku
Sazba úvěru poskytnutého společnosti CREDITAS Investments SE je stanovena tak, aby hodnota alternativního výkonnostního ukazatele NWIR – Čistá vážená sazba byla minimálně na úrovni 0,30 %. Splatnost úvěru je odvozena od plnění alternatívního výkonnostního ukazatele NWM.
Následující tabulka shrnuje expozici Společnosti vůči úrokovému riziku. Tabulka obsahuje úročená aktiva (úvěr poskytnutý společnosti CREDITAS Investments SE) a pasiva (emitované cenné papíry) Společnosti v zůstatkových hodnotách, uspořádané podle bližšího z termínů vypořádání, ocenění nebo splatnosti.
31. prosince 2024 (tis. Kč) | Do 3 měsíců | 3-6 měsíců | Nad 6 měsíců |
Aktiva | |||
Poskytnuté úvěry bez zohlednění znehodnocení | 3 231 442 | 0 | 0 |
Peněžní prostředky | 33 002 | 0 | 0 |
Aktiva celkem | 3 264 444 | 0 | 0 |
Pasiva | |||
UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003538100 | -225 338 | 0 | 0 |
UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003545527 | 0 | -628 393 | 0 |
2UCINV06 1 MP4/26 CZ0003557167 | -441 049 | 0 | |
UNICAP.INV.VAR/26 ISIN CZ0003557159 | 0 | 0 | 0 |
UNICAP.INV.VAR/29 ISIN CZ0003561904 | 0 | -2 013 347 | 0 |
Pasiva celkem | -225 338 | -3 082 789 | 0 |
Netto pozice za období | 3 039 106 | -3 082 789 | 0 |
Netto kumulativní pozice | 3 039 106 | -43 683 | -43 683 |
31. prosince 2023 (tis. Kč) | Do 3 měsíců | 3-6 měsíců | Nad 6 měsíců |
Aktiva | |||
Poskytnuté úvěry bez zohlednění znehodnocení | 2 327 547 | 0 | 0 |
Peněžní prostředky | 36 048 | 0 | 0 |
Aktiva celkem | 2 363 595 | 0 | 0 |
Pasiva | |||
UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003538100 | -829 573 | 0 | 0 |
UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003545527 | 0 | -1 013 008 | 0 |
2UCINV06 1 MP4/26 CZ0003557167 | -501 636 | 0 | |
UNICAP.INV.VAR/26 ISIN CZ0003557159 | 0 | 0 | 0 |
Pasiva celkem | -829 573 | -1 514 644 | 0 |
Netto pozice za období | 1 534 022 | -1 514 644 | 0 |
Netto kumulativní pozice | 1 534 022 | 19 378 | 19 378 |
Měnové riziko vyplývá z pohybu měnových kurzů a existence otevřených měnových pozic.
Vzhledem k faktu, že všechny transakce a zůstatky Společnosti jsou denominovány v české měně, Společnost nemá otevřenou pozici v cizích měnách, a tudíž není vystavena měnovému riziku.
Riziko likvidity je riziko ztráty schopnosti dostát svým finančním závazkům v době, kdy se stanou splatnými nebo riziko ztráty schopnosti financovat svá aktiva. Jinými slovy, jde o riziko, že Společnost nebude schopna dostát svým současným i budoucím očekávaným i neočekáváným finančním závazkům.
Riziko likvidity je přirozenou součástí aktivit Společnosti, která byla založena za účelem realizace dluhopisových programů Skupiny a poskytování dluhopisových zdrojů formou úvěrů a zápůjček ostatním společnostem ve Skupině. Zdroje financování Společnosti sestávají z vydaných cenných papírů Společnosti a z vlastního kapitálu Společnosti.
Krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé riziko likvidity je v Společnosti s ohledem na absenci jiných měn monitorováno a řízeno pouze v české měně (Kč).
Řízení rizika likvidity je založeno na projekci peněžních toků s cílem zajištění dostatku finančních zdrojů Společnosti s využitím zavedených alternativních výkonnostních ukazatelů.
Následující tabulka člení aktiva a závazky Společnosti podle příslušných pásem splatnosti na základě zbytkové doby splatnosti k datu účetní závěrky.
31. prosince 2024 (tis. Kč) | Do 3 měsíců | 3-12 měsíců | 1-5 let |
Aktiva | |||
Poskytnuté úvěry bez zohlednění znehodnocení (viz poznámka 6) | 3 263 323 | 0 | 0 |
Peněžní prostředky | 33 002 | 0 | 0 |
Aktiva celkem | 3 296 325 | 0 | 0 |
Pasiva | |||
UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003538100 | -228 308 | 0 | 0 |
UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003545527 | 0 | -670 198 | 0 |
2UCINV06 1 MP4/26 CZ0003557167 | 0 | -33 660 | -473 000 |
UNICAP.INV.VAR/26 ISIN CZ0003557159 | 0 | 0 | 0 |
UNICAP.INV.VAR/29 ISIN CZ0003561904 | 0 | -152 500 | -2 525 000 |
Závazky z obchodního styku | -957 | 0 | 0 |
Závazky k podnikům ve Skupině | -264 | 0 | 0 |
Pasiva celkem | -229 529 | -856 358 | -2 998 000 |
Netto pozice za období | 3 066 796 | -856 358 | -2 998 000 |
Netto kumulativní pozice | 3 066 796 | 2 210 438 | -787 562 |
Dodatkem ze dne 10. února 2025 byla prodloužena splatnost poskytnutého úvěru do 31. října 2025. K tomuto datu bude splacena část úvěru, která bude použita na splátku dluhopisů splatných do tohoto data. Splatnost úvěrové smlouvy bude poté prodloužena, aby zbývající prostředky pokryly budoucí splátky dluhopisů. Negativní netto kumulativní pozice v období 1–5 let bude v budoucích obdobích vyrovnána naběhlými úroky z úvěru, který bude mít prodlouženu splatnost. Prostředky na splátky úvěru získá mateřská společnost prostřednictvím dividend z investic do segmentů Energy a Real estate.
31. prosince 2023 (tis. Kč) | Do 3 měsíců | 3-12 měsíců | 1-5 let |
Aktiva | |||
Poskytnuté úvěry bez zohlednění znehodnocení (viz poznámka 6) | 111 278 | 134 469 | 2 383 246 |
Peněžní prostředky | 36 048 | 0 | 0 |
Aktiva celkem | 147 326 | 134 469 | 2 383 246 |
Pasiva | |||
UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003538100 | -44 360 | -32 000 | -830 000 |
UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003545527 | 0 | -96 950 | -1 075 000 |
2UCINV06 1 MP4/26 CZ0003557167 | 0 | -48 025 | -575 000 |
Závazky z obchodního styku | -927 | 0 | 0 |
Závazky k podnikům ve Skupině | -977 | 0 | 0 |
Pasiva celkem | -46 264 | -176 975 | -2 480 000 |
Netto pozice za období | 101 062 | -42 506 | -96 754 |
Netto kumulativní pozice | 101 062 | 58 556 | -38 198 |
Společnost řídí svůj kapitál tak, aby zabezpečila, že bude schopna pokračovat ve své činnosti jako zdravě fungující podnik. Na Společnost se nevztahují žádné kapitálové požadavky stanovené externími subjekty.
Struktura kapitálu Společnosti:
31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 | |
---|---|---|
Závazky z emitovaných dluhopisů | 3 248 771 | 2 344 217 |
Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty | -33 002 | -36 048 |
Čistý dluh celkem | 3 215 769 | 2 308 169 |
Základní kapitál | 2 000 | 2 000 |
Kapitálové fondy | 10 000 | 10 000 |
Nerozdělený zisk | 3 679 | 2 104 |
Vlastní kapitál celkem | 15 679 | 14 104 |
Řízený kapitál celkem | 3 231 448 | 2 322 273 |
Společnost je účelově založenou společností k realizací dluhopisového programu Skupiny a půjčování prostředků získaných z prodeje dluhopisů formou zápůjček a úvěrů ostatním společnostem Skupiny. Z toho důvodu tvoří většinu kapitálu Společnosti cizí zdroje – závazky z emitovaných dluhopisů. Prostředky získané z prodeje těchto dluhopisů byly poskytnuty jako úvěr společnosti a tvoří tak aktiva Společnosti. Společnost se zavázala poskytovat úvěry za takových podmínek, které zajišťují, že zapůjčené prostředky budou splaceny před datem splatnosti dluhopisů a úrokový výnos bude pokrývat provozní a úrokové náklady Společnosti.
Správní rada Společnosti je pravidelně informována o vývoji zadlužení. Jakékoli dodatečné zadlužení podléhá jejímu souhlasu.
Mezi nejvýznamnější transakce se spřízněnými stranami patří:
Rámcová smlouva o úvěru mezi Společností (úvěrující) a společností UNICAPITAL N.V. (úvěrovaný) ze dne 11.2.2022 s maximálním nekomitovaným úvěrovým rámcem 3 000 000 tis. Kč (k 31.12.2024 vyčerpáno 0 tis. Kč). Smlouva byla ukončena dne 18. 6. 2024.
Rámcová smlouva o úvěru mezi Společností (úvěrující) a společností CREDITAS Investments SE (úvěrovaný) ze dne 24.5.2024 s maximálním nekomitovaným úvěrovým rámcem 4 500 000 tis. Kč (k 31.12.2024 vyčerpáno 3 221 575 tis. Kč), pohyblivou úrokovou sazbou (k 31.12.2024 úroková sazba 8,60 %) a datem splatnosti 11.2.2025.
V průběhu roku 2024 Banka CREDITAS a.s. prodala dluhopisy emise ISIN CZ0003538100 s pohyblivou úrokovou sazbou (k 31.12.2024 úroková sazba 8,12 %) v celkovém nominálním objemu 580 600 tis. Kč, dluhopisy emise ISIN CZ0003545527 s pohyblivou úrokovou sazbou (k 31.12.2024 úroková sazba 7,79 %) v celkovém nominálním objemu 377 400 tis. Kč a nakoupila dluhopisy emise ISIN CZ0003561904 s pohyblivou úrokovou sazbou (k 31.12.2024 úroková sazba 7,75 %) v celkovém nominálním objemu 1 000 000 tis. Kč. K 31.12.2024 drží Banka CREDITAS a.s. dluhopisy Společnosti v celkové nominální hodnotě 2 057 600 tis. Kč.
Společnost nemá žádné zaměstnance, předseda správní rady není z titulu své funkce Společností odměňován. Služby předsedy správní rady nejsou Společnosti fakturovány.
Níže jsou uvedeny všechny významné transakce se spřízněnými stranami. Všechny transakce byly uzavřeny za obvyklých tržních podmínek. Poskytnutý úvěr byl úročen tržní úrokovou sazbou v rozsahu 8,60-12,90 % p. a.
(tis. Kč) | Spřízněná strana | 2024 | 2023 |
Úrokové výnosy | |||
CREDITAS Investments SE | Mateřská společnost | 150 213 | 0 |
UNICAPITAL N.V. | Ostatní ve Skupině | 121 182 | 164 617 |
Úrokové výnosy celkem | 271 395 | 164 617 | |
Úrokové náklady | |||
Banka CREDITAS a.s. | Ostatní ve Skupině | 194 711 | 127 134 |
Úrokové náklady celkem | 194 711 | 127 134 | |
Administrativní náklady | |||
UNICAPITAL Invest VIII a.s. | Sesterská společnost | 0 | 2 |
UNICAPITAL N.V. | Ostatní ve Skupině | 0 | 258 |
Banka CREDITAS a.s. | Ostatní ve Skupině | 100 | 200 |
CREDITAS B.V. | Ostatní ve Skupině | 795 | 1 190 |
CREDITAS Office Pobřežní s.r.o. | Ostatní ve Skupině | 15 | 15 |
Administrativní náklady celkem | 910 | 1 665 |
(tis. Kč) | Spřízněná strana | 31. prosince 2024 | 31. prosince 2023 |
Poskytnuté úvěry bez zohlednění znehodnocení (viz poznámka 6) | |||
CREDITAS Investments SE | Mateřská společnost | 3 231 442 | 0 |
UNICAPITAL N.V. | Ostatní ve Skupině | 0 | 2 327 547 |
Poskytnuté úvěry celkem | 3 231 442 | 2 327 547 | |
Peníze na běžných bankovních účtech | |||
Banka CREDITAS a.s. | Ostatní ve Skupině | 1 430 | 35 879 |
Peníze na běžných bankovních účtech celkem | 1 430 | 35 879 | |
Aktiva celkem | 3 232 872 | 2 363 426 | |
Vydané dluhopisy | |||
Banka CREDITAS a.s. | Ostatní ve Skupině | 2 067 195 | 2 051 013 |
Vydané dluhopisy celkem | 2 067 195 | 2 051 013 | |
Ostatní závazky | |||
UNICAPITAL Invest VIII a.s. | Sesterská společnost | 0 | 2 |
Banka CREDITAS a.s. | Ostatní ve Skupině | 100 | 200 |
CREDITAS B.V. | Ostatní ve Skupině | 164 | 775 |
Ostatní závazky celkem | 264 | 977 | |
Pasiva celkem | 2 067 459 | 2 051 990 |
Společnost je účelově založenou společností k realizací dluhopisového programu Skupiny a půjčování prostředků získaných z prodeje dluhopisů formou zápůjček a úvěrů ostatním společnostem Skupiny. Kromě tohoto Společnost nevykonává žádnou jinou podnikatelskou činnost.
Společnost identifikuje pouze jeden provozní segment, a tudíž zde neprezentuje klíčové finanční ukazatele v rozdělení dle segmentů.
Všechny výnosy Společnosti jsou úrokovými výnosy z úvěrů poskytnutých společnostem ze Skupiny.
Geografické členění výnosů:
2024 | 2023 | |||
---|---|---|---|---|
tis. Kč | Výnosy | % z celkových | Výnosy | % z celkových |
Nizozemské království | 121 182 | 44,65 % | 164 617 | 100,00 % |
Česká republika | 150 213 | 55,35 % | 0 | 0,00 % |
Celkem | 271 395 | 164 617 |
Ke dni sestavení účetní závěrky Společnost neevidovala žádné podmíněné závazky ani podmíněná aktiva.
Od konce účetního období končícího 31. prosince 2024 bylo splaceno 176 866 tis. Kč z úvěrového rámce poskytnutého Společností společnosti CREDITAS Investments SE a 34 000 tis. Kč bylo z tohoto úvěrového rámce čerpáno.
Dne 10. února 2025 byla prodloužena splatnost rámcové smlouvy o úvěru poskytnutého Společností (úvěrující) mateřské společnosti CREDITAS Investments SE (úvěrovaný) do 31. října 2025.
Ke dni splatnosti 1. března 2025 byly splaceny dluhopisy emise UNICAP.INV. VAR/25 ISIN CZ0003538100 v celkové nominální hodnotě 800 000 tis. Kč.
Od konce účetního období končícího 31. prosince 2024 nedošlo k žádným dalším událostem, které by měly významný dopad na finanční pozici a finanční výkonnost Společnosti.
V Praze dne 24. dubna 2025
JUDr. Alena Sikorová
předseda správní rady
akcionáři UNICAPITAL Invest VI a.s.
Podle našeho názoru účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz finanční pozice společnosti UNICAPITAL Invest VI a.s., se sídlem Pobřežní 297/14, Karlín, Praha 8 („Společnost“) k 31. prosinci 2024 a její finanční výkonnosti a jejích peněžních toků za rok končící 31. prosince 2024 v souladu s účetními standardy IFRS ve znění přijatém Evropskou unií.
Účetní závěrka Společnosti se skládá z:
výkazu finanční pozice k 31. prosinci 2024,
výkazu úplného výsledku za rok končící 31. prosince 2024,
výkazu změn vlastního kapitálu za rok končící 31. prosince 2024,
výkazu peněžních toků za rok končící 31. prosince 2024,
přílohy účetní závěrky, která obsahuje významné informace o účetních metodách a další vysvětlující informace.
Audit jsme provedli v souladu se zákonem o auditorech, nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014 („nařízení EU“) a auditorskými standardy Komory auditorů České republiky, kterými jsou Mezinárodní standardy auditu doplněné a upravené souvisejícími aplikačními doložkami (společně „auditorské předpisy“). Naše odpovědnost stanovená těmito předpisy je podrobněji popsána v oddílu Odpovědnost auditora za audit účetní závěrky.
Domníváme se, že důkazní informace, které jsme shromáždili, poskytují dostatečný a vhodný základ pro vyjádření našeho výroku.
V souladu s Mezinárodním etickým kodexem pro auditory a účetní odborníky (včetně Mezinárodních standardů nezávislosti) vydaným Radou pro mezinárodní etické standardy účetních („kodex IESBA“) a přijatým Komorou auditorů České republiky, se zákonem o auditorech a nařízením EU jsme na Společnosti nezávislí a splnili jsme i další etické povinnosti vyplývající z kodexu IESBA, ze zákona o auditorech a nařízení EU.
Hladina významnosti | Celková hladina významnosti je stanovena na úrovni 1 % celkových aktiv, což představuje 32,66 milionů Kč. |
Hlavní záležitosti auditu | Návratnost poskytnutých úvěrů a zápůjček v modelu očekávaných úvěrových ztrát. |
Při plánování auditu jsme stanovili hladinu významnosti a vyhodnotili rizika výskytu významné nesprávnosti v účetní závěrce. Konkrétně jsme určili oblasti, ve kterých vedení uplatnilo svůj úsudek, např. v případě významných účetních odhadů, které zahrnují stanovení předpokladů a posouzení budoucích skutečností, které jsou z podstaty nejisté. Tak jako v případě všech našich auditů jsme se zaměřili také na rizika obcházení vnitřních kontrol vedením, včetně vyhodnocení toho, zda nebyla zjištěna předpojatost, jež by vytvářela riziko výskytu významné nesprávnosti z důvodu podvodu.
Rozsah našeho auditu byl ovlivněn použitou hladinou významnosti. Audit je plánován tak, abychom získali přiměřenou jistotu, že účetní závěrka neobsahuje významnou nesprávnost způsobenou podvodem nebo chybou. Nesprávnosti jsou považovány za významné, pokud lze reálně předpokládat, že by jednotlivě nebo v souhrnu mohly ovlivnit ekonomická rozhodnutí, která uživatelé účetní závěrky na jejím základě přijmou.
Na základě našeho odborného úsudku jsme stanovili určité kvantitativní hladiny významnosti, včetně celkových hladin významnosti vztahujících se k účetní závěrce jako celku (viz tabulku níže). Na jejich základě jsme, společně s kvalitativním posouzením, určili rozsah našeho auditu, včetně povahy, načasování a rozsahu auditních postupů, a vyhodnotili dopad zjištěných nesprávností individuálně i v souhrnu na účetní závěrku jako celek.
Celková hladina významnosti pro Společnost | 32,66 milionů Kč |
Jak byla stanovena | Hladina významnosti pro Společnost byla stanovena na úrovni 1 % celkových aktiv |
Zdůvodnění použitého základu pro stanovení významnosti | Hlavním cílem Společnosti není maximalizace zisku, ale získání finančních zdrojů a jejich umístění do společností skupiny CREDITAS Investments SE. Celková hodnota aktiv je proto podle našeho názoru nejvhodnějším základem pro výpočet hladiny významnosti. Hladina významnosti na úrovni 1 % z použitého základu odpovídá běžné auditorské praxi pro tuto veličinu u subjektů veřejného zájmu. |
Hlavní záležitosti auditu jsou záležitosti, které byly podle našeho odborného úsudku při auditu účetní závěrky za běžné období nejvýznamnější. Těmito záležitostmi jsme se zabývali v kontextu auditu účetní závěrky jako celku a v souvislosti s utvářením názoru na tuto účetní závěrku. Samostatný výrok k těmto záležitostem nevyjadřujeme.
Hlavní záležitost auditu | Jak audit pracoval s hlavní záležitostí auditu |
---|---|
Návratnost poskytnutých úvěrů a zápůjček v modelu očekávaných úvěrových ztrát | |
Společnost poskytuje úvěr společnosti CREDITAS Investments SE. Schopnost Společnosti dostát svým závazkům, zejména z titulu vydaných dluhopisů, je závislá na schopnosti dlužníka Společnosti splácet poskytnutý úvěr.Toto úvěrové riziko a související potenciální ztráty se vyjadřují opravnými položkami k poskytnutým úvěrům, zohledňující především pravděpodobnost platebního selhání a výši ztráty, pokud selhání nastane. Standard IFRS 9 vyžaduje vyčíslení a zveřejnění očekávaných úvěrových ztrát v budoucnosti, což vyžaduje komplexnější přístup k této oblasti (viz též účetní zásady uvedené v bodu 2 a body 6 a 11 přílohy účetní závěrky). Jak je uvedeno v bodu 6 přílohy účetní závěrky, zůstatek tohoto úvěru k 31. prosinci 2024 činil 3 231,4 mil. Kč a k němu byla vytvořena opravná položky v celkové výši 3,9 mil. Kč. |
Při posuzování úvěrového rizika a míry znehodnocení úvěru jsme se seznámili s procesy Společnosti v této oblasti. Provedli jsme analýzu poskytnutého úvěru, prověřili jsme jeho úplnost a správnost vykázání včetně doby jeho splatnosti. Dále jsme provedli následující postupy: -ověřili jsme zůstatek úvěru potvrzením dlužníka; -na základě podkladů Společnosti a diskuze s jejími finančními analytiky jsme zhodnotili posouzení finanční situace vybraných společností ve skupině Creditas provedenou Společností. Seznámili jsme se s přístupem Společnosti ke stanovení pravděpodobnosti selhání CREDITAS Investment SE. Zvážili jsme vhodnost ocenění provedeného Společností na základě oceňovacích modelů. Při tom jsme využili práci našich expertů v oblasti oceňovacích modelůů; - porovnali jsme klasifikaci úvěru provedenou Společností s veřejně dostupnými ratingovými tabulkami a posoudili jsme soulad způsobu vyčíslení očekávané ztráty z poskytnutého úvěru se standardem IFRS 9. Prověřili jsme též přiměřenost zveřejněných informací, které příslušné IFRS standardy vyžadují. |
Rozsah auditu jsme stanovili tak, abychom získali dostatečné informace, které nám umožní vyjádřit výrok k účetní závěrce jako celku. Vzali jsme v úvahu strukturu Společnosti, její účetní procesy a kontroly a specifika odvětví, ve kterém Společnost působí.
Za ostatní informace odpovídá správní rada Společnosti. Jak je definováno v § 2 písm. b) zákona o auditorech, ostatními informacemi jsou informace uvedené ve výroční zprávě mimo účetní závěrku a naši zprávu auditora.
Náš výrok k účetní závěrce se k ostatním informacím nevztahuje. Přesto je součástí našich povinností souvisejících s auditem účetní závěrky seznámení se s ostatními informacemi a posouzení, zda ostatní informace nejsou ve významném nesouladu s účetní závěrkou či s našimi znalostmi o Společnosti získanými během auditu nebo zda se jinak tyto informace nejeví jako významně nesprávné. Také jsme posoudili, zda ostatní informace byly ve všech významných ohledech vypracovány v souladu s příslušnými právními předpisy. Tímto posouzením se rozumí, zda ostatní informace splňují požadavky právních předpisů na formální náležitosti i na postup vypracování ostatních informací v kontextu významnosti.
Na základě provedených postupů v průběhu našeho auditu, do míry, již dokážeme posoudit, jsou dle našeho názoru:
ostatní informace, které popisují skutečnosti, jež jsou též předmětem zobrazení v účetní závěrce, ve všech významných ohledech v souladu s účetní závěrkou a
ostatní informace vypracované v souladu s právními předpisy.
Dále jsme povinni uvést, zda na základě poznatků a povědomí o Společnosti a o prostředí, v němž působí, k nimž jsme dospěli při provádění auditu, ostatní informace neobsahují významné nesprávnosti. Žádnou významnou nesprávnost jsme nezjistili.
Správní rada Společnosti odpovídá za sestavení účetní závěrky podávající věrný a poctivý obraz v souladu s účetními standardy IFRS ve znění přijatém Evropskou unií, a za takový vnitřní kontrolní systém, který považuje za nezbytný pro sestavení účetní závěrky tak, aby neobsahovala významné nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou.
Při sestavování účetní závěrky je správní rada Společnosti povinna posoudit, zda je Společnost schopna nepřetržitě trvat, a pokud je to relevantní, popsat v příloze účetní závěrky záležitosti týkající se jejího nepřetržitého trvání a použití předpokladu nepřetržitého trvání při sestavení účetní závěrky, s výjimkou případů, kdy správní rada plánuje zrušení Společnosti nebo ukončení její činnosti, resp. kdy nemá jinou reálnou možnost než tak učinit.
Za sledování postupu sestavování účetní závěrky odpovídá výbor pro audit Společnosti.
Naším cílem je získat přiměřenou jistotu, že účetní závěrka jako celek neobsahuje významnou nesprávnost způsobenou podvodem nebo chybou a vydat zprávu auditora obsahující náš výrok. Přiměřená míra jistoty je velká míra jistoty, nicméně není zárukou, že audit provedený v souladu s auditorskými předpisy ve všech případech v účetní závěrce odhalí případnou existující významnou nesprávnost. Nesprávnosti mohou vznikat v důsledku podvodů nebo chyb a považují se za významné, pokud lze reálně předpokládat, že by jednotlivě nebo v souhrnu mohly ovlivnit ekonomická rozhodnutí, která uživatelé účetní závěrky na jejím základě přijmou.
Při provádění auditu v souladu s auditorskými předpisy je naší povinností uplatňovat během celého auditu odborný úsudek a zachovávat profesní skepticismus. Dále je naší povinností:
Identifikovat a vyhodnotit rizika významné nesprávnosti účetní závěrky způsobené podvodem nebo chybou, navrhnout a provést auditorské postupy reagující na tato rizika a získat dostatečné a vhodné důkazní informace, abychom na jejich základě mohli vyjádřit výrok. Riziko, že neodhalíme významnou nesprávnost, k níž došlo v důsledku podvodu, je větší než riziko neodhalení významné nesprávnosti způsobené chybou, protože součástí podvodu mohou být tajné dohody, falšování, úmyslná opomenutí, nepravdivá prohlášení nebo obcházení vnitřních kontrol.
Seznámit se s vnitřním kontrolním systémem Společnosti relevantním pro audit v takovém rozsahu, abychom mohli navrhnout auditorské postupy vhodné s ohledem na dané okolnosti, nikoli abychom mohli vyjádřit názor na účinnost jejího vnitřního kontrolního systému.
Posoudit vhodnost použitých účetních pravidel, přiměřenost provedených účetních odhadů a informace, které v této souvislosti správní rada Společnosti uvedla v příloze účetní závěrky.
Posoudit vhodnost použití předpokladu nepřetržitého trvání při sestavení účetní závěrky správní radou, a to, zda s ohledem na shromážděné důkazní informace existuje významná nejistota vyplývající z událostí nebo podmínek, které mohou významně zpochybnit schopnost Společnosti trvat nepřetržitě. Jestliže dojdeme k závěru, že taková významná nejistota existuje, je naší povinností upozornit v naší zprávě na informace uvedené v této souvislosti v příloze účetní závěrky, a pokud tyto informace nejsou dostatečné, vyjádřit modifikovaný výrok. Naše závěry týkající se schopnosti Společnosti trvat nepřetržitě vycházejí z důkazních informací, které jsme získali do data naší zprávy. Nicméně budoucí události nebo podmínky mohou vést k tomu, že Společnost ztratí schopnost trvat nepřetržitě.
Vyhodnotit celkovou prezentaci, členění a obsah účetní závěrky, včetně přílohy, a dále to, zda účetní závěrka zobrazuje podkladové transakce a události způsobem, který vede k věrnému zobrazení.
Naší povinností je informovat správní radu a výbor pro audit mimo jiné o plánovaném rozsahu a načasování auditu a o významných zjištěních, která jsme v jeho průběhu učinili, včetně zjištěných významných nedostatků ve vnitřním kontrolním systému.
Naší povinností je rovněž poskytnout výboru pro audit prohlášení o tom, že jsme splnili příslušné etické požadavky týkající se nezávislosti, a informujeme jej o veškerých vztazích a dalších záležitostech, u nichž se lze reálně domnívat, že by mohly mít vliv na naši nezávislost, a o případných krocích eliminujících hrozby nebo o přijatých opatřeních.
Dále je naší povinností vybrat na základě záležitostí, o nichž jsme informovali výbor pro audit, ty, které jsou z hlediska auditu účetní závěrky za běžný rok nejvýznamnější, a které tudíž představují hlavní záležitosti auditu, a tyto záležitosti popsat v této zprávě. Tato povinnost neplatí, když právní předpisy zakazují zveřejnění takové záležitosti nebo pokud ve zcela výjimečném případě usoudíme, že bychom o dané záležitosti neměli v naší zprávě informovat, protože lze reálně očekávat, že možné negativní dopady zveřejnění převáží nad přínosem z hlediska veřejného zájmu.
V souladu s článkem 10 odst. 2 nařízení EU uvádíme následující informace vyžadované nad rámec Mezinárodních standardů auditu:
Potvrzujeme, že náš výrok auditora je v souladu s dodatečnou zprávou pro výbor pro audit Společnosti, kterou jsme vyhotovili dnes dle článku 11 nařízení EU.
Auditorem Společnosti pro rok 2024 nás dne 28. června 2024 jmenovala valná hromada Společnosti. Auditorem Společnosti jsme nepřetržitě 3 roky.
Prohlašujeme, že nebyly poskytnuty žádné zakázané služby uvedené v článku 5 (1) nařízení EU ve znění upraveném českými předpisy dle článku 5 (3) nařízení EU.
Společnosti jsme kromě povinného auditu neposkytli žádné služby.
Správní rada Společnosti použila k sestavení účetní závěrky Společnosti evropský jednotný formát elektronického výkaznictví, aby byly splněny požadavky článku 3 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/815 ze dne 17. prosince 2018, kterým se doplňuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/109/ES, pokud jde o regulační technické normy specifikace jednotného elektronického formátu pro podávání zpráv (dále „nařízení o ESEF“).
Tyto požadavky stanovují povinnost Společnosti sestavit účetní závěrku ve formátu XHTML. Potvrzujeme, že evropský jednotný elektronický formát účetní závěrky za rok končící 31. prosince 2024 je v tomto ohledu v souladu s nařízením o ESEF.
Partnerem odpovědným za zakázku, jejímž výsledkem je tato zpráva nezávislého auditora, je Ing. Marek Richter.
24. dubna 2025
PricewaterhouseCoopers Audit,s.r.o.
zastoupená partnerem
Ing. Marek Richter
statutární auditor, evidenční č. 1800